Yabancılar kuyruğa girdi 3 banka pazarlığa oturdu

Hayri ÇETİNKAYA
16.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ortaklık ve işbirliği görüşmeleri için önceki gün Akbank uluslararası yatırım bankası UBS’ye, dün de Denizbank, uluslararası yatırım bankası JP Morgan’a yetki verdiğini açıkladı. Geçen kasım ayında Hüsnü Özyeğin’in patronu olduğu Finansbank’ın da Morgan Stanley’ı yetkilendirmesiyle birlikte üç Türk bankası, resmen pazarlık masasına oturduğunu ilan etmiş oldu

SON açıklamalarla birlikte bankacılık sektöründe, geçen kasımda Morgan Stanley’e ortaklık için yetki veren Hüsnü Özyeğin’in Finansbank’ı dahil üç banka, satış veya satın alma gibi alternatifler dahil ortaklık için resmen pazarlık masasına oturduğunu ortaya koydu. Sabancı Grubu’nun amiral gemisi Akbank’ın önceki gün ortaklık, satın alma ve stratejik işbirliği için uluslararası yatırım bankası UBS Limited’i danışman seçmesinin ardından dün de Zorlu Grubu’nun finans sektöründeki kalesi Denizbank, muhtemel ortaklık ve işbirliği için uluslararası yatırım ve danışmanlık şirketi JP Morgan’a yetki verdiğini açıkladı.

JP MORGAN TEK YETKİLİ: Denizbank hisseleriyle ilgili satış dahil her türlü alternatifin değerlendirilmesi ile ilgili açıklama dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’na (İMKB) Zorlu Holding’ten gönderildi. Zorlu Holding’ten yapılan açıklamaya göre, ana hissedarı olduğu Denizbank’ın hisse senetleri ile ilgili olarak bankacılık sektöründeki muhtemel ortaklık, işbirliği, hisse alım ve satımı dahil stratejik opsiyonların tespiti ve değerlendirilmesi amacıyla yatırım bankası JP Morgan’ı tek yetkili olarak (münhasıran) görevlendirdi.

BEŞ AYDIR GÖRÜŞÜYORDU: Zorlu Grubu’nun sahibi olduğu Denizbank’ın üst yönetiminin, yerli, yabancı ortaklık veya işbirliği için uluslararası yatırım bankası JP Morgan dahil, Deutsche Bank, Goldman Sachs ve Morgan Stanley gibi kuruluşlarla 4-5 aydır görüşmekte olduğu ve bu konuda geçen hafta JP Morgan ile el sıkışarak son noktayı koydukları belirtiliyor. Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, daha önceki açıklamalarında, "Kasabaya uğrayan her kovboy, bizim kapımızı mutlaka çalıyor ve biz de görüşüyoruz" demişti. Bankacılar, bundan sonra Denizbank’la ilgilenen kovboyların, önce JP Morgan’ın kapısından geçeceğine dikkat çekiyorlar.

HİSSELERİ YÜZDE 2.56 YÜKSELDİ: JP Morgan’ın tek yetkili olarak görevlendirildiği açıklamasının ardından İMKB’de yükselmeye başlayan Denizbank hisseleri sabah seansında en yüksek 12.30 YTL’yi gördü. Bu seviyelerden gelen satışla biraz gerileyen Denizbank hissesi, ilk seansı yüzde 1.71 primle 11.90 YTL’den tamamladı. Denizbank hisselerinin söz konusu habere bağlı olarak yükseldiğini belirten aracı kurum temsilcileri, "Uzun zamandır beklenen bir gelişmeydi. Türk bankacılık sistemine olan ilginin devam etmesi açısından olumlu. Ancak sektörde alınabilecek banka sayısı da sınırlı. Bu da, primli bir satış fiyatının ortaya çıkacağı beklentisini artırıyor" yorumunu yaptılar. Denizbank hisseleri İMKB’de günü yüzde 2.56 primle 12 YTL’den tamamladı.

2.8 MİLYAR DOLAR: Denizbank hisseleri 2004 sonundaki kapanış fiyatından önceki günkü kapanışına kadar yüzde 309.1 oranında prim yaptı. Denizbank’ın 2005 yılının ilk 9 ayında konsolide net kárı, milyon YTL düzeyinde gerçekleşti. 223 şubesi bulunan Denizbank’ın önceki günkü kapanış fiyatlarına göre piyasada değeri de yaklaşık 2 milyar 847 milyon dolar düzeyinde bulunuyor.

Akbank, banka almayı da gündeminde tutuyor

SABANCI Grubu’nun amiral gemisi Akbank da önceki gün, ortaklık, satın alma ve stratejik işbirliği alternatiflerinin değerlendirilmesi için uluslararası yatırım bankası UBS Limited’i danışman olarak yetkilendirdiğini açıkladı. Tarihinde ilk kez 1 milyar doları aşkın net kár açıklayan Akbank’ın piyasa değeri önceki günkü İMKB kapanışlarına göre, yaklaşık 15.8 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Akbank’ın İMKB’ye yaptığı duyuruyu değerlendiren bankacılık çevreleri, Akbank Yönetim Kurulu Üyesi Suzan Sabancı Dinçer’in, The Banker Dergisi’nde bir süre önce, "Akbank’ın kasasında heran kullanılmak üzere 4 milyar YTL’den biraz fazla nakit parası bulunduğu" yolundaki sözlerini hatırlatarak, Sabancı Grubu’nun bir banka satın alma girişiminde de bulunabileceğine dikkat çekiyorlar. Suzan Sabancı Dinçer, The Banker Dergisi’ne, "4 milyar YTL’nin üzerindeki bir sermayeyi bir satın almada kullanılmak üzere üzere tutuyoruz" demişti. Suzan Dinçer, The Banker Dergisi’nde geçen yıl içinde yeralan demecinde şu ifadeleri yeralmıştı: "Akbank’ın Orta ve Doğu Avrupa’ya yönelen yabancı rakiplerinin aksine, Türkiye’ye yöneldiğini belirterek, "Neden başka bir yere gitmeliyiz? Türkiye’de hala keşfedilecek bir çok potansiyel var. Türk bankalarının yeniden yapılanma süreci henüz bitmedi ve önümüzdeki 1.5 yılda Akbank için yerli bir banka satın alma fırsatının olacağını düşünüyorum. Elimizde bulunan yüklü miktardaki serbest sermayeyi bir satın almada kullanmak için tutuyoruz" dedi.

Finansbank’ın durumu mart-nisanda netleşecek

FİBA Grubu’nun patronu Hüsnü Özyeğin, Finansbank’taki hisselerinde olası satış veya ortaklık için geçen yıl kasım ayında uluslararası yatırım ve danışmanlık şirketi Morgan Stanley’e yetki verdiğini açıklamıştı. Bankacılık çevrelerinde, Finansbank’ın kurucusu Hüsnü Özyeğin’in, olası ortaklık veya satış görüşmeleri için taraflarla mart veya nisan ayında masaya oturabileceği konuşuluyor. İMKB’nin önceki günkü kapanışlarına göre yaklaşık 4.8 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan Finansbank’ın 216 şubesi bulunuyor. Özyeğin’in kontrol ettiği hisselerin toplamı banka sermayesinin yüzde 55.68’ini oluştururken, satışa konu olan hisseler için 4 grubun adı geçiyor. Finansbank’ın olası müşterileri arasında İtalyan Intesa Bank, Alman Deutsche Bank, konut kredilerinde aktif Alman DZ Bank ve bir de yerli bir grubun adı telaffuz ediliyor. Finansbank’a talip olanlardan İtalyan İntesa, yöneticilerinin bir süredir Finansbank’ta incelemeler ve görüşmeler yaptığı biliniyor. Dünyanın en büyük bankaları arasında yer alan Deutsche Bank da Finansbank’ın talipleri arasında. DZ Bank da, Finansbank yönetimiyle görüşmelerde bulunan gruplardan biriydi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı