Gündem Haberleri

  Yabancılar, idamı istismara başladı

  Hürriyet Haber
  01.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fp Genel Başkanı Recai Kutan, yabancı ülkelerin, Abdullah Öcalan hakkındaki kararı istismar etmeye başladığını belirterek, iktidara, ‘‘Demokrasi, insan hakları, özgürlük uygulamalarımız o kadar mükemmel olmalı ki, uygulamalarımız hakkında kimse ithamda bulunmamalı’’ diye seslendi. Kutan, partisinin TBMM Grubu'ndaki konuşmasında, gerçek anlamda adil bir yargılamanın yapıldığını kaydetti, ancak savcı ve mahkeme heyetinin terör örgütü elebaşına karşı fevkalade ‘nazik ve yumuşak’ bir tavır sergilediğini, bu tavrı yadırgadığını söyledi.

  İmralı'daki yargılama tarzının diğer mahkemelerde de uygulanmasını isteyen Kutan, bunun Batılılar istedi diye değil, Türk halkı layık olduğu için yapılması gerektiğini, siyasilerin, ‘antidemokratik yasalar ve uygulamalarla’ karşı tarafa, ‘koz vermemesi’ gerektiğini söyledi.

  Hükümet ortaklarına, bazı medya mensuplarına ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunmak istediğini, hatta meydan okuduğunu kaydeden Kutan, şöyle konuştu:

  ‘‘Türkiye'nin özel şartaları var bahanesine sığınılmamalıdır. Demokrasi, insan hakları, özgürlükler, laiklik, hukuk devleti tatbikatı evrensel kavramlardır. Biz de aynı tatbikatı istiyoruz deyin, eğer diyebiliyorsanız? Niçin bu açıklamayı istiyorum? Çünkü onların bugüne kadarki beyanları, ülkemizde cumhuriyetin, demokrasinin, laikliğin, insan hakları ve özgürlüklerin tehlikede olduğunu göstermektedir. Maalesef bu bahsettiğim kavramlar tehlikededir.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı