Yabancılar eskisinden daha güçlü gelecek

Hürriyet Haber
10 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 10 Aralık 2000 - 00:01

Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, IMF'nin Türkiye için bu kez çok seri harekete geçmesinin bütün dünyada memnuniyetle karşılandığını belirtiyor. Türkiye için bu hareketin ayrıca sevindirici olduğunu vurgulayan Erçel, toplantılarda programa olan siyasi desteğin güçlendiğinin anlatılacağını belirterek, ‘‘İnanıyorum ki dünya finans çevreleri son gelişmelerin anlatılacağı bu toplantıların ardından, eskisinden daha güçlü olarak Türkiye'ye dönecekler. Giderek artan bir biçimde kaynak girişi bekliyoruz’’ dedi.

IMF'nin bu kez çok acele ile hareket geçip, IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'ın da bu destek için bizzet devreye girmesi finans çevrelerinde, ‘‘Fischer aynı zamanda ABD'nin IMF'deki sesidir. Fischer'ın bu görülmedik desteği, aynı zamanda ABD'nin Türkiye'ye olan desteğini göstermektedir’’ şeklinde yorumlanıyor.

Frankfurt ve New York'taki toplantıların daha sonra Pasifik cephesine yayılacağını, dolayısıyla Japonya'da benzer toplantıların yapılacağını kaydeden Erçel, sorumuz üzerine daha sonra da Londra gibi diğer merkezlerde de tanıtım toplantıları yapılabileceğini, ama şimdilik bu toplantıların programının belli olmadığını kaydetti.

Bu arada mali piyasalarda yaşanan son kargaşa sırasında çok aceleyle, büyük tutarlarda kaynak çıkışını gerçekleştiren büyük uluslar arası bankaların, IMF'nin isteği üzerine Türkiye için gerçekleştirilen bu toplantılarda öncülük ettikleri görülürken, bu gelişme ‘‘Türkiye'ye yeniden kaynak girişinin başlayacağının önemli işareti’’ olarak gösteriliyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı