Yabancılar da düşük kurdan şikayetçi

Hürriyet Haber
31 Temmuz 2007 - 17:09Son Güncelleme : 31 Temmuz 2007 - 18:06

Yabancı yatırımcılar bir taraftan Türkiye'deki yatırımlarına devam etmeyi düşünürken, bir taraftan da düşük kurla ilgili sıkıntılarını dile getiriyor.

YASED Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Uysal'ın verdiği bilgiye göre düşük kur nedeniyle bazı yabancı yatırımcılar yatırımlarını askıya aldı.

Uluslararası Yatırımcılar Derneğinin  (YASED) gerçekleştirdiği Barometre Araştırmasının sonuçları açıklandı. Buna göre uluslararası yatırımcıların yüzde 64'ü, önümüzdeki dönemde Türkiye'de yeni yatırımlar yapmayı planlıyor. Katılımcıların yüzde 48'i önümüzdeki 6 ayda ekonomik istikrarın aynen  devam edeceğini, yüzde 36'sı ise daha iyi olacağı görüşünü taşıyor.

Yüzde 49 oranındaki katılımcı gelecek aylarda mevcut  büyümenin süreceğini, yüzde 27'si hızlanacağını, yüzde 24'ü  yavaşlayacağını düşünürken, üyelerin yüzde 44'ü enflasyonun aynı kalacağını, yüzde 34'ü düşeceğini, yüzde 22'si yükseleceğini belirtti.

Araştırmaya göre, Türkiye'deki uluslararası yatırımcıların yüzde 54'ü  doğrudan yabancı yatırımlar için ekonomik ortamın daha iyiye gideceği  görüşünü taşırken, yüzde 31'i değişmeyeceğini, yüzde 15'i ise daha kötü  olacağını belirtti.

KUR YATIRIMLARI ENGELLİYOR

YASED Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Uysal, kur seviyesine ilişkin olarak, Türkiye'de üretim yapan yabancıların kur politikası veya kurun geldiği yer konusunda bazı  sıkıntıları bulunduğuna dikkat çekti. Uysal, “YTL'nin aşırı değerlemesi  sonucunda gelinen yer, birçok üretim yapan kuruluşun Türkiye'deki  üretimlerini gözden geçirme noktasına getirdi. Hatta Türkiye'de yeni

yatırım düşünenler, kurun geldiği yer itibarıyla bunu askıya aldığını  söylediler. Bu kuruluşlar Türkiye'de üreten ve yatırım yapanlar.  Kapasitelerini artırmayı düşünürken, bu kararı askıya aldılar” diye  konuştu.

Sıfırdan yatırım konusunda Türkiye'de bir değişiklik görmediğini ifade  eden Uysal, ülkede gelişen ortama paralel olarak doğrudan yatırımın da  artacağını vurguladı.

YABANCILAR YATIRIMA DEVAM EDECEK

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı