Yabancı yatırımcı ‘Bekle-gör’ döneminde

Hürriyet Haber
16 Ekim 2015 - 00:14Son Güncelleme : 16 Ekim 2015 - 00:15

YABANCI yatırımcı beklemeye geçti. Reidin-Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre markalı konut projeleri içinde yabancıya yapılan satış oranı geçen ay yüzde 29’da kaldı. Son 6 ayda yabancıya satış payı ortalaması yüzde 44’ken, ağustosta yüzde 45, temmuzda yüzde 37 olmuştu.

Yabancıların Türkiye’ye ilgisinin devam ettiğini belirten gayrimenkul sektörü temsilcileri, 1 Kasım seçimlerinden sonra satışların artacağını dile getirdi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ev alan yabancıya vatandaşlık verilmesine sıcak baktıklarını ve yabancıya satışın döviz kazandırıcı hizmet kapsamına alınmasının planladığını açıklamıştı. Bu düzenleme ile de satışların artacağı öngörülüyor.
Öte yandan rapora göre yeni konut fiyatları, eylülde önceki aya kıyasla yüzde 1.30, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8.35 artış meydana geldi. Antalya metrekare başına yüzde 2.97 değer artışıyla Eylül 2015’te satış fiyatlarının en fazla yükseldiği, Afyonkarahisar ise yüzde 0.08 düşüşle konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir oldu. 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı