KOCAELİ HABERLERİ

Yabancı ülkelerin liderleri TÜBİTAK'ta eğitim görüyor

AA / Yunus Emre Günaydın,ŞAHİN OKTAY
31.01.2015 - 11:22Son Güncelleme :

- TÜBİTAK TÜSSİDE tarafından yürütülen "Uluslararası Liderlik Akademisi Projesi" kapsamında yurtdışından gelen üst düzey yönetici ve bürokratlara teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor - TÜBİTAK Uluslararası Liderlik Akademisi Koordinatörü Dişci: - "Uluslararası Liderlik Akademisi'ne bugüne kadar Bosna Hersek, Kosova, Tunus, Kazakistan'dan gelen üst düzey yönetici ve bürokratlar katıldı. Ortalama 35 kişiden oluşan her grup, Türkiye'nin yaşadığı özgün ve dinamik tecrübenin farklı kamuoylarının ilgisini ne kadar çok çektiğine de ciddi örnek teşkil etmiş oldu"

YEREL HABERLER KOCAELİ

AA / Yunus Emre Günaydın,ŞAHİN OKTAY

KOCAELİ (AA) - YUNUS EMRE GÜNAYDIN / ŞAHİN OKTAY - TÜBİTAK TÜSSİDE tarafından yürütülen "Uluslararası Liderlik Akademisi Projesi" kapsamında TİKA ve Dışişleri Bakanlığı'nca belirlenen ülkelerden, Türkiye'deki ilgili bakanlıkların muadili kurumlardan üst düzey yönetici ve bürokratlara teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor.

TÜBİTAK Uluslararası Liderlik Akademisi Koordinatörü Mustafa Dişci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin iç ve dış değişim dinamiklerinin son yıllarda ciddi ivme sergilediğini söyledi.

Dişci, bir ülkenin izlediği politikaların doğruluğu ve etkinliği kadar kamu diplomasisini belirleyen diğer unsurlarda da başarılı olması gerektiğine dikkati çekerek, "TÜSSİDE, bu konuda inisiyatif kullanarak, TİKA'nın desteğiyle TÜBİTAK TÜSSİDE'nin yönetim bilimleri alanındaki tecrübesini birleştirerek ortaya Uluslararası Liderlik Akademisi'ni çıkarttı" ifadesini kullandı.

TİKA ile coğrafi ve kültürel yakınlığı bulunan ülkelerdeki üst düzey bürokratlara yönelik ilişkileri geliştirmeye katkı sağlayan proje yürüttüklerini belirten Dişci, "TİKA ve Dışişleri Bakanlığı'nca belirlenen ülkelerden, Türkiye'deki ilgili bakanlıkların muadili kurumlardan üst düzey yöneticiler programa dahil ediliyor" diye konuştu.

- "10 günlük program"

Dişci, program dahilinde özellikle ekonomi ve sanayi bakanlıklarına bağlı kurumlar olmak üzere, Türkiye'deki başarılı modellerin uzmanlar tarafından katılımcılara yoğun program dahilinde aktarıldığını vurguladı.

Her grup için 10 gün süren programın, iki bölümden oluştuğu bilgisini veren Dişci, şunları kaydetti:

"Birinci bölümde TÜBİTAK TÜSSİDE'de gerçekleşen ve alanında en iyi isimlerin davet edildiği yoğun Liderlik Eğitim Paketi verilirken, Liderlik Okulu Programı'nda ilk olarak TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi'nde teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor. Bu kapsamda değişimin uluslararası boyutu ve Türkiye'ye etkileri, Türkiye ekonomisinin gelişimi, dünyada iş geliştirme modelleri, özelleştirmede düzenleme ve rekabet, e-devlet uygulamaları, hesap verebilirlik ve şeffaflık, stratejik yönetim, Türkiye'de kalite yönetimi uygulamaları, kurumsal liderlik ve insan kaynakları yönetimi konu başlıkları tercih ediliyor."

Dişci, ikinci bölümde de Ankara'da ilgili kurumlarda ziyaretler ve model aktarım toplantıları yapıldığını dile getirerek, "TBMM, TİKA, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kamu Diplomasi Koordinatörlüğü kurumları, ilgili alanlarda katılımcılara bilgilendirme toplantıları yapmaktadır. Etkinliğe katılanların Türkiye'yi daha yakından tanımaları amacıyla programın iki bölümü arasında İstanbul'un tarihi ve kültürel yerlerine gezi düzenlenirken, Ankara'da ise Anıtkabir ve Anadolu Medeniyetler Müzesi, ziyaret programında yer alıyor" değerlendirmesinde bulundu.

- Gruplar, ortalama 35 kişiden oluşuyor

Dişci, katılımcıların çoğunluğunun kamu kurumlarındaki yöneticiler olduğunu, her grupta o ülkenin iş dünyasını temsil eden sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve medya temsilcilerinin bulunduğunu vurguladı.

Programlara katılan misafirlerin tamamının ülkeden memnun ayrıldıklarını belirten Dişçi, TÜBİTAK TÜSSİDE olarak katılımcılarla iletişimi koparmadıklarını söyledi.

Dişçi, sözlerini şöyle tamamladı:

"Uluslararası Liderlik Akademisi'ne bugüne kadar Bosna Hersek, Kosova, Tunus, Kazakistan'dan gelen üst düzey yönetici ve bürokratlar katıldı. Ortalama 35 kişiden oluşan her grup, Türkiye'nin yaşadığı özgün ve dinamik tecrübenin farklı kamuoylarının ilgisini ne kadar çok çektiğine de ciddi örnek teşkil etmiş oldu.

Uluslararası Liderlik Akademisi'nin hedefinde Türkiye'ye yakınlığa sahip ülkelerle aramızdaki diyaloğun artırılması ile üst düzey yöneticiler için İstanbul'un vizyon tazeleme merkezi olarak bilinmesini sağlamak da var. Gelen yöneticilerin tamamı kendi ülkelerinde bu eğitimi alma imkanına sahipken, Türkiye'de ve onlara sunulan konseptte bu programa katılmanın etkisi, daha önemlidir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kocaeli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kocaeli ilinden Yabancı ülkelerin liderleri TÜBİTAK'ta eğitim görüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ocak 2015 tarihinde saat 11 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yabancı ülkelerin liderleri TÜBİTAK'ta eğitim görüyor haberi güncellenecektir.

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:20
 • Guneş
  08:08
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı