Yabancı turistler bu yaz Türkiye’de 1 milyar Euro harcadı

Hürriyet Haber
16 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 16 Ekim 2011 - 01:38

Türkiye’de yabancı turistlerin bu yaz (mayıs-ağustos dönemi) yaptığı harcamalar, yüzde 5 artarak 1 milyar Euro’ya ulaştı. Visa Europe’un Türkiye, Fransa, Yunanistan, İtalya, Portekiz ve İspanya’daki turizm harcamalarını analiz ettiği Akdeniz Ülkeleri Turizm Raporu’na göre, bu yaz şu gelişmeler yaşandı:

İngilizler geçen yıla oranla yüzde 13 azalma göstermesine rağmen, 162 milyon Euro ile en çok harcama yapan ülke olarak ilk sırada yer aldı. İngilizler’i sırasıyla Rus, Norveçli ve Amerikalı turistler izledi.

En çok artış Suudilerde

Türkiye’deki harcamalarını en fazla arttıran grup Suudi Arabistanlı turistler oldu. En çok harcayanlar listesinde 9’uncu olan Suudi Arabistanlı turistlerin harcamaları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 49 artarak 23 milyon Euro oldu.

Bu dönemde en çok harcama nakit çekiminde gerçekleşti. Visa markalı banka kartı, kredi kartı veya ön ödemeli kartlarla çekilen nakit miktarı 424 milyon Euro oldu. Turistlerin en çok harcama yaptıkları ikinci kategori ise perakende sektörü oldu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı