Dünya Haberleri

DÜNYA

  Yabancı temsilciler İran nükleer tesislerini gezdi

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  16 Ocak 2011 - 18:08Son Güncelleme : 16 Ocak 2011 - 18:52

  Uluslararası bazı kuruluşlar ile ülke temsilcileri İran'ın nükleer enerji tesislerindeki incelemelerini sürdürüyor.

  KOL KOLA NÜKLEER ZİYARET / FOTO GALERİ

  Devlet televizyonu, davet üzerine İran'a gelen yabancı temsilcilerin, bugün Natanz'daki uranyum zenginleştirme tesislerini gezdiğini bildirdi.

  Ziyarete, 7 ülke ve kuruluşun Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndaki (UAEK) diplomatlarının katıldığı bildirildi. Bunlar Mısır, Küba, Suriye, Cezayir, Venezüella, Umman ve Arap Birliği.

  Böyle bir ziyaretin BM nükleer müfettişleri tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten Avrupa Birliği'nin (AB) yanı sıra, İran'ın geleneksel müttefikleri Rusya ve Çin de Tahran'ın davetini reddetmişti.

  ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya'ya davet göndermeyen Tahran'ın davet ettiği ülkeler arasında Türkiye de bulunuyordu.

  İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ve İran'ın UAEK Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye'nin eşlik ettiği temsilcilere nükleer tesisler hakkında bilgi verildiği belirtildi.

  Sultaniye ziyarete katılmayı reddeden ülkelerin "tarihi bir fırsatı kaçırdığını" söyledi.

  "TARİHİ FIRSATI KAÇIRDILAR"

  Temsilciler, dün de Arak'taki ağır su reaktöründe incelemelerde bulunmuştu.

  Ziyaretlere ilişkin açıklamalarda bulunan Salihi, “İran, nükleer tesislerini yabancılara açan ilk ülkedir. İran'ın gizleyeceği hiçbir şey yok” ifadelerini kullanmıştı.

  Salihi ayrıca, "5 artı 1" ülkeleriyle 21-22 Ocak'ta İstanbul'da yapılacak müzakerelere ilişkin olarak da “Onlar, İran ile müzakereleri bir ganimet olarak saymalı” ifadesini kullanmıştı.

  Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasına (NPT) taraf olan ve nükleer enerji faaliyetlerinin UAEK tarafından 24 saat denetlendiğini belirten İran, barışçıl nükleer enerji elde etme haklarından vazgeçmeyeceğini belirtiyor.

  İran, nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl ve şeffaf olduğunu göstermek amacıyla nükleer tesislerini yabancı temsilcilerin incelemesine açma kararı almıştı.

  Tahran yönetimi, nükleer enerji programının askeri amaçlı olabileceği yönündeki ABD, İsrail ve bu ülkelerin bazı müttefiklerince ortaya atılan iddiaları reddediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı