« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yabancı teknik adam sayısı yeniden arttı

Turkcell Süper Lig'de, 2007-2008 sezonu başında, geçen sezonun başlangıcına göre büyük oranda az olan yabancı teknik adam sayısı, 8. haftada yeniden artarak, 3'ten 6'ya çıktı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Fenerbahçe, yeni sezonda da geçen sezon takımı çalıştıran Brezilyalı Arthur Zico ile yoluna devam ederken, Alman teknik adamlardan yana tercihlerini kullanan Galatasaray ve Ankaragücü takımlarında Karl Hainz Feldkamp ve Hans Peter Brigel göreve getirildi. Diğer 15 takım ise sezon başında Türk teknik direktörlere teslim edildi.

Ancak 8. haftada teknik adam değişikliğine giden 4 takımdan 3'ünde yerli çalıştırıcılar yerlerini yabancılara bıraktı. Çaykur Rizespor'da Samet Aybaba'nın yerine Saffet Susiç, Gençlerbirliği'nde Fuat Çapa'nın yerine Reinhard Stump, Kasımpaşa'da da Kadri Özcan'ın yerine Werner Lorant işbaşına getirildi. Böylece sezon başında 3 olan yabancı teknik direktör sayısı 6'ya yükseldi.

2006-2007 dönemi ise 9 yabancı teknik direktörle başlamış, ancak bunlardan yalnızca 2'si sezon sonunu görebilmişti.
Trabzonspor'da Brezilyalı Sebastiao Lazaroni, Ankaragücü'nde Avustralyalı Vlado Bozinovski, Denizlispor'da Boşnak Faruk Hadzibegiç, Sivasspor'da Slovak Karol Pecze, Gaziantepspor'da İtalyan Walter Zenga, Sakaryaspor'da Boşnak Nejat Biyediç son olarak da Beşiktaş'ta Fransız Jean Tigana çeşitli nedenlerle sezon bitmeden takımlarından ayrılmış, sadece Fenerbahçe'de Brezilyalı Arthur Zico, Galatasaray'da Belçikalı Eric Gerets sezonu tamamlamıştı.

RAĞBET ALMANLARA

Ligde geçen sezon başındaki 9 teknik adamdan hiç birisi Alman değilken, bu sezon 6 yabancı çalıştırıcıdan 4'nün Alman olması da dikkat çekti. Diğer 2 teknik adamdan biri Brezilyalı, diğeri ise Boşnak.

Turkcell Süper Lig'de 8. hafta itibarıyla teknik direktörleri yabancı olan takımlar şöyle:
Galatasaray: Karl Hainz Feldkamp (Alman)
Fenerbahçe: Arthur Zico (Brezilyalı)
Ankaragücü: Hans Peter Brigel (Alman)
Çaykur Rizespor: Saffet Susiç (Boşnak)
Gençlerbirliği: Reinhard Stump (Alman)
Kasımpaşa: Werner Lorant (Alman)

Bunları da Beğenebilirsiniz