Yabancı sermaye için izin kalkıyor

Hürriyet Haber
09.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Enflasyonun düşürülmesine dönük 1998 bütçesi ve makro büyüklüklerle ilk ayağı açıklanan orta vadeli istikrar paketinin, Türkiye'ye daha çok yabancı sermaye çekmeyi öngören kısmı da netleşmeye başladı. Bu çerçevede yabancı sermaye mevzuatında, yabancı sermayeyi teşvik edici yeni düzenlemeler getiriliyor.

Yabancı sermayeyi teşvik etmek amacıyla, şimdiye kadar Türkiye'de şirket kurmak isteyen yabancı firmalara uygulanan, Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nden izin alma zorunluluğu kaldırılıyor, bürokratik işlemler azaltılıyor.

Hazırlıkları süren yeni düzenlemeye göre, Türkiye'de iş yapmak isteyen yabancı firmalar, yerli firmalar gibi sadece Sanayi ve Ticaret Bakanlığından izin alarak faaliyetlerini gerçekleştirebilecekler. Mevzuatta yapılacak yeni düzenleme ile, yabancı firmalar için, lisans ve teknoloji transferini içeren know-how anlaşmalarında yabancı sermaye tescili kaldırılıyor. Bu arada, Enver Güney'in ayrılmasıyla boş kalan Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'ne, halen Hazine Müsteşarlığı müşaviri olan Tunay İnce'nin getirilmeceği öğrenildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı