Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yabancı okulların ilköğretimi yok

  Hürriyet Haber
  22 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mayıs 2000 - 00:01

  Veliler dikkat

  ÖZEL Okullar Derneği Yönetim Kurulu, bağış alan ve yabancı okulların devamı gibi gösterilen bazı vakıf ilköğretim okullarıyla ilgili açıklama yaptı. Dernek Yönetim Kurulu, şikayetler üzerine hazırladığı açıklamada şöyle dedi:

  ‘‘Yurdumuzda 100 yıldan fazla zamandan beri eğitim-öğretim hizmeti vermekte olan yabancı okullar, 4306 sayılı Zorunlu İlköğretim Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle 6, 7 ve 8'inci sınıflarını kademeli olarak tasfiye etmektedir. Bundan böyle bu okullar sadece lise düzeyinde hizmet vereceklerdir. Bazı yabancı okul mezunlarının öncülük ederek kurdukları vakıflar tarafından açılan vakıf ilköğretim okullarının her biri Türk okuludur. Bu okullarla yabancı okullar arasında herhangi bir organik ya da tüzel bağ bulunmamaktadır.’’

  Yabancı sanılan ilköğretim okulları

  Sembol (Saint Benoit Fransız Lisesi mezunlarının kurduğu okul), Küçük Prens (Saint Joseph Fransız Lisesi'nin mezunlarının kurduğu okul), Kemerköy İlköğretim (Hisar Eğitim Vakfı, Amerikan Robert Lisesi mezunlarının kurduğu okul) ALEV (Avusturya Liseliler Eğitim Vakfı, Avusturya Lisesi mezunlarının kurduğu okul) SEV (Sağlık Eğitim Vakfı, Üsküdar Amerikan Lisesi mezunlarının kurduğu okul).

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı