İK/Yeni Ekonomi Haberleri

İK YENİ EKONOMİ

  Yabancı öğrencilere Türk üniversitelerini tanıtan site

  Hürriyet Haber
  09.01.2012 - 10:33 | Son Güncelleme:

  Mezun Group, GoStudyinTurkey.com adında bir site açtı. Bu sitede yabancı öğrenciler, Türkiye’deki eğitim kurumlarıyla ilgili bilgi alabiliyor, okul arama motoru sayesinde kendilerine en uygun yükseköğretim kurumunu bulabiliyorlar. Ayrıca öğrenci kendisiyle benzer özellik ve hedeflere sahip başka bir öğrenciyle yazışabiliyor, internet üzerinden konuşabiliyor.

  Mezun Group’un hizmeti GoStudyinTurkey.com, yabancı öğrencileri Türkiye’deki eğitim kurumlarıyla buluşturuyor. Mezun Group, GoStudyinTurkey.com sosyal ağı ile yabancılara Türkiye’de eğitim konusunda ihtiyaç duyulan konularda bilgi sağlıyor. Türkiye’deki bütün üniversitelerin dahil olduğu platformda üniversiteler, profil sayfalarında bölümleri ve programları hakkında detaylı bilgi verirken, öğrenciler okul arama motoru sayesinde kendilerine en uygun yükseköğretim kurumunu bulabiliyorlar.
  GoStudyinTurkey.com, öğrenci hangi üniversite ile ilgileniyorsa, onun bilgisini de üniversiteye günlük e-posta yoluyla ulaştırıyor. Ayrıca sistemde bulunan eşleştirme özelliği sayesinde de öğrencilerin okuduğu okul, eğitim geçmişi ve Türkiye’de eğitim almak istediği şehir ve kurumlar dikkate alınarak okullar ve arkadaşlar da tavsiye ediliyor. Yani öğrenci kendisiyle benzer özellik ve hedeflere sahip başka bir öğrenciyle yazışabiliyor, internet üzerinden konuşabiliyor.

  Her yıl 7 bin yabancı öğrenci geliyor
  ÖSYM 2010-2011 verilerine göre Türkiye’de yabancı öğrenci sayısı yaklaşık 26 bin. Her yıl Türkiye’ye gelen yabancı öğrenci sayısı ise yaklaşık 7 bin.
  Mezun’un verdiği bilgiye göre, 26 bin öğrencinin ekonomiye katkısı, okul ücretlerinin dışındaki diğer harcamaları da göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık yarım milyar dolar. Önümüzdeki yıl yeni gelen yabancı öğrenci sayısının 10 bini bulması hedefleniyor. Gelecek 5 yıl içindeyse yabancı öğrenci sayısının toplam 100 bine çıkarılması planlanıyor. Bu durumda yabancı öğrencilerin ekonomiye katkısı yaklaşık 2.5 milyon dolar olacağı öngörülüyor.

  En çok Anadolu Üniversitesi tercih ediliyor
  Mezun’un ÖSYM’nin datasından derlediği 2010-2011 verilerine göre Türkiye’ye en çok Azerbaycan ve KKTC’den öğrenci gelirken, gelen öğrenciler en çok Anadolu Üniversitesi’ni tercih ediyorlar. Ayrıca; son 5 yılda Türkiye’ye gelen yabancı öğrenci sayısı yüzde 59 artmış durumda. Verilere bakıldığında ulaşılan diğer sonuçlar ise:

  Yabancı öğrenci sayıları
  Üniversiteler 25.545
  Diğer eğitim kurumları 683
  Toplam 26.228
   
  Yabancı öğrencilerin uyruklarına göre sayıları
  KKTC 3.503
  Azerbaycan 3.540
  Türkmenistan 2.929
  İran 1.305
  Bulgaristan 1.231
  Almanya 1.143
  Yunanistan 1.099
  Moğolistan 956
  Kazakistan 727
  Bosna Hersek 674
   
  Yabancı öğrencilerin üniversitelere göre sayıları
  Anadolu Üni. 4.040
  İstanbul Üni. 2.611
  ODTÜ 1.487
  Ankara Üni. 1.380
  Marmara Üni. 1.334

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı