Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Yabancı dil sınavları eşdeğerliği açıklandı

  Hürriyet Haber
  20 Ocak 2015 - 15:06Son Güncelleme : 20 Ocak 2015 - 15:09

  ÖSYM Başkanlığı’ndan yapılan duyuruya göre, yabancı dil sınavları eşdeğerliği açıklandı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  “3 Mart 2011 tarihli ve 27863 sayılı Resmî Gazete yayımlanan 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun’un 7 inci maddesinin altıncı fıkrasında; ‘Başkanlık tarafından farklı zamanlarda yapılan sıralama veya seviye tespit sınavlarının eşdeğerliği, her bir sınav sonucunun geçerlilik süresi ile Başkanlığın yaptığı yabancı dil sınavlarının uluslararası yabancı dil sınavlarıyla eşdeğerliliği, ilgili uzman raporlarına dayalı olarak, Yönetim Kurulu kararı ile belirlenir’ hükmü gereği; Merkezimiz tarafından oluşturulan ‘Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Çalışma Grubu’ raporu ve bu rapora temel teşkil eden analizler sonucu ‘Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri’ ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından yeniden düzenlendi. 14 Ocak 2015 tarihli Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri’ne aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecek.

  Ayrıca, Başkanlığımızın 11 Ekim 2013 tarihli duyurusunda ilan edilen ilkeler gereğince;

  -Başvuruları güncelleme tarihinden önce yapılmış olması kaydı ile güncelleme tarihini takip eden günden başlamak üzere 30 gün içerisinde yapılan sınavlar için, güncelleme tarihinden önce yürürlükte olan eşdeğerlik tablosu geçerli. Bu süre eşdeğerliliği kaldırılmış sınavlar için de kabul edilecek. Diğer durumlarda eşdeğerlik tablosu güncelleme tarihi itibari ile uygulanacak.

  -Son güncelleme tarihinden önce sonuç belgelerinin alınmış olduğu sınavlar için sonuç belgesinde sınavın yapıldığı tarihin yazılı olması ve 6114 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden sonra alınmış olması durumunda, sınavın yapıldığı tarih itibari ile geçerli eşdeğerlik tablosu uygulanacak.

  -Kurumumuzca ilk eşdeğerlik tablosunun yayımlandığı 13/01/2012 tarihine kadar alınmış sonuç belgelerinde sınavın yapıldığı tarihte yürürlükte olan Yükseköğretim Kurulu eşdeğerlik tablosu uygulanacak.

  -Diğer durumlarda ilgili başvurular güncel eşdeğerlik tablosuna göre değerlendirilecek.

  -Bu doğrultuda eşdeğerlik tespiti gerektiren sınavlar için uygulama, yukarıda belirtildiği şekilde olacak ve Başkanlığımızca eşdeğerlik belgesi yerine geçecek bir belge verilmeyecek, ilgili kurumlar eşdeğerlik tablosu doğrultusunda kabul ve işlemlerini yapacaklar.”

  Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı