Gündem Haberleri

  Yabancı dil gelecek nesillere borcumuz

  A.A
  14.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Ziya Özcan, Özel Ünvan Meslek Eğitim Kursu, Tıp Sekreterliği öğrencileriyle, Beşevler’de bir simitçide kahvaltı etti.

  Özcan, tekstil bölümü mezunu Funda Kandemir’in, “Meslek lisesi yerine düz lise mezunu olmayı tercih ederdim” sözleri üzerine, “O eskidendi, üniversite kapısı kapalı olduğu içindir. Şimdi bütün kapılar açıldı. Puan farkı azaldı, neredeyse yok gibi bir şey” dedi.
  Sertifika programlarının önemli olduğunu belirten Özcan şöyle konuştu: “Avrupa’da da Bologna süreci diye bir süreç devam ediyor. Bu sürecin en önemli unsurlarından biri hayat boyu öğrenme. Biliyorsunuz, Milli Eğitim Bakanlığı lise çeşitliliğini ortadan kaldırmaya karar verdi. Bu da olursa, insanlar artık nereye gideceklerini, ne yapacaklarını çok iyi bilecekler. Liseden mezun olup da iş bulamamış bütün arkadaşlarımızı bu tür programlardan geçirip onları da sertifika sahibi yapabilirsek zannediyorum çok büyük bir sorunu Türkiye’de halletmiş olacağız. Türkiye’de ihtiyaç duyulan işgücüne Avrupa ve ABD’de de ihtiyaç var. Arkadaşlarımız bir yabancı dil bilseler, İngilizce’ye hakim olsalar, verilen sertifikaları da Avrupa’daki herhangi bir akreditasyon kurulundan akredite ettirsek, size Avrupa’nın dünyanın yolu da açık olacak. Bundan sonraki adım bu olmalı. Yabancı dil konusunda sıkıntılarımız var. Küçük yaşta yabancı dile yönlendirsek çok iyi olur gibi geliyor. Bizim de gelecek nesillere borcumuz bu olmalı.”

  Tavla oynadı

  SİMİT Cafe’ye ilk kez geldiğini belirten Özcan’a öğrencilerden biri kaşarlı simidi tavsiye etti. Bunun üzerine kaşarlı simidi tadan ve çok beğenen Özcan, yanındaki öğrenciye de ikram etti. Sohbetin ardından Özcan bir üniversite öğrencisiyle tavla oynadı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı