Yabancı devler erken pes etti Erdemir 2.9 milyar dolara Oyak’ın

Yelda ATAÇ
05.10.2005 - 01:58 | Son Güncelleme:

Yılın son özelleştirmesi Erdemir’de 6 konsorsiyumla başlayan yarış, yerli grupların zaferi ile sonuçlandı. Mittal ve Arcelor’un erken çekildiği yarışta Oyak ve Ereğli Ortak Girişim karşı karşıya kaldı. İhaleyi 2 milyar 770 milyon dolarlık teklifi ile kazanan Oyak, TKB’deki hisselerle birlikte Erdemir’in yüzde 49.2’si için 2 milyar 960 milyon dolar verecek.

TÜRKİYE’nin en büyük demir çelik ve tek entegre yassı çelik üreticisi olan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (Erdemir) Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait yüzde 46.12’lik hissesine en yüksek teklifi 2 milyar 770 milyon dolarla Oyak Grubu verdi. Yılın son özelleştirmesi olan Erdemir ihalesi iki yazılı kurun ardından dört açık artırma turuyla tamamlanırken son turda Oyak, Ereğli Ortak Girişim Grubu ile yarıştı. Rus NLMK açık artırımın 3’üncü turunda çekilirken dünyanın en büyük demir çelik üreticileri Mittal ve Arcelor’un yarışı çabuk terketmesi şaşkınlık yarattı.

6 GRUP YARIŞA KATILDI:

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Hasan Köktaş’ın komisyon başkanlığında dün Ankara Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen ihalenin katılımcıları şöyle oldu: Arcelor S.A. (Lüksemburg) Ereğli OGG, Mittal Steel Company N.V. (İngiltere) NLMK Open Joint Stock Company Novolipetsk Iron and Steel Corporation (Rusya), Nurol-Limak-Özaltın/Severstal (Rusya) OGG ve Oyak.

2.1 MİLYARLA BAŞLADI:

İlk olarak bir tur elemesiz teklifler alındı. Bu turda en yüksek teklif 2 milyar 100 milyon dolar oldu. Elemeli ilk turda en düşük teklifi veren Nurol-Limak-Özaltın/ Severstal (Rusya) OGG elendi. Bu turda en yüksek teklif 2 milyar 400 milyon 500 dolar oldu. Elemeli son turda en düşük teklifi veren Mittal Steel Company N.V. yarış dışı kaldı.

ARCELOR MOLA İSTEDİ:

2 milyar 650 milyon dolar ile açık artırmaya başlayacaklarını belirten Köktaş, artırma aralığının 10 milyon dolar, açık artırma süresinin de iki saat olduğunu söyledi. Açık artırmanın ilk turunda Oyak 2 milyar 660 milyon dolar teklif etti. NLMK Novolipetsk 2 milyar 670 milyon dolar önerdi. Teklifi sorulan Arcelor ise mola istedi ve mola sonunda da ihaleden çekildiğini açıkladı.

RUS NLMK DİRENDİ:

Ereğli OGG 2 milyar 700 milyon dolar teklif etti. Açık artırmanın ikinci turunda Oyak 2 milyar 710 milyon dolar teklif etti. NLMK Novolipetsk 2 milyar 720 milyon dolara çıktı. Ereğli OGG 2 milyar 740 milyon dolar önerdi. Açık artırmanın üçüncü turunda Oyak 2 milyar 750 milyon dolara yükseldi. NLMK Novolipetsk bu turda ihaleden çekildi. Ereğli OGG da 2 milyar 760 milyon dolar teklif etti. Açık artırmanın dördüncü turunda Oyak 2 milyar 770 milyon dolara çıkınca Ereğli OGG, Oyak’a hayırlı olmasını dileyerek ihaleden çekildi.

TKB’NİN 3.17’LİK HİSSESİ:

Erdemir’in yüzde 46.12’si için Oyak 2.77 milyar dolar verirken, Türkiye Kalkınma Bankası’nın (TKB) yüzde 3.17 hissesinin de aynı koşullarla satın alınacak olması nedeniyle, ihale fiyatı 2 milyar 960 milyon 391 bin dolar oldu. Bu arada TKB’nin hisseleri dün yüzde 16.95’lik primla tavan fiyat olan 10.95 YTL’ye yükseldi. Erdemir hisseleri ise ihale saat 16.00’da başladığı için ilk seanstan itibaren geçici olarak işleme kapatıldı.

Ulusoy: Yabancı ortağı da düşünürüz

OYAK
Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, ‘Oradaki kıymetli varlığı, ümit ediyorum daha ileri noktalara taşıyacağız’ diye konuştu. Gazetecilerin ‘Yeni ortaklık mı var’ şeklindeki sorusunu Ulusoy, ‘Her türlü konuyu düşünmek mecburiyetindeyiz’ diye cevapladı. Bunun yabancı bir ortak olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine Ulusoy, şöyle konuştu: ‘Her türlü konuyu düşünmek durumundayız. Önce bir değerlendirmeyi görmemiz lazım.’ Uygulayacakları istihdam politikasına ilişkin bir soruya karşılık da Ulusoy, şartnamedeki yükümlülükleri hatırlatarak ‘Biz sözümüzü tutan bir kurumuz’ dedi. Oyak, ödemeyi vadeli yapması halinde, ihale bedelinin yüzde 50’sini peşin, yıllık yüzde 7 dolar faizi üzerinden iki yılda eşit taksitlerle ödeyebilecek.

Oyak’ı bayrakla kutladılar konuşma metnini hazır tuttular

TÜRKİYE
Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) önderlik ettiği Eğerli Ortak Girişim Grubu temsilcileri, ihalede Oyak’la karşı karşıya kalınca hemen çekildi. Oyak’ın ihaleyi kazandığının ilan edilmesi üzerine ‘Yabancıları kaptırmadık’ dercesine Ereğli OGG masasından Türk bayrağı sallandı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yaptığı basın toplantısına Oyak’ın kazanmasıyla ilgili cümlelerin yer aldığı hazır metinle gelmesi dikkati çekti. Girişim grubunun icra kurulu başkanlığını da yapan TOBB Başkanvekili Zafer Çağlayan, ihale öncesi üç alternatifli konuşma metni hazırlandığını söyledi. Oyak, Ereğli OGG ve yabancı bir gruptan herhangi birinin kazanma olasılığına karşı üç metin olduğunu belirten Çağlayan, yabancı alternatifinde isim zikredilmediği bilgisini verdi. Çağlayan, şöyle konuştu: ‘İstediğimiz hakikaten almaktı. Son üç ay her hafta toplantı yaptık. Son günlerde sürekli. Çok yorucu bir çalışma oldu. Ülke adına güzel bir şey yaptık. İyi fiyata satılmasını sağladık. Almak isterdik ama olmadığı için de üzgün değiliz.’

‘Alacağız’ dediler aldılar

OYAK
Holding Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, 27 Mayıs’ta yaptığı bilgilendirme toplantısında hükümetin özelleştirme girişiminin en önemli kalemleri olan Türk Telekom, Tüpraş ve Erdemir satışlarıyla çok yakından ilgilendiklerini ve bunlardan birini ‘mutlaka’ almak istediklerini açıklamıştı. Ulusoy, bayi ve iş ortaklarıyla Antalya’da yaptıkları toplantıda da ‘Türk Telekom ve Erdemir’den birini alma’ konusunda destek almıştı.

AB, Oyak’ı soruşturmuştu

YAPISI
ile Avrupa Birliği’nin de dikkatini çeken Oyak, kendisini anlatmak durumunda kalmıştı. Coşkun Ulusoy, Oyak’ın ‘ordu kuruluşu’ olarak gündeme getirilmesinden rahatsız olduklarını dile getirmiş, ancak Oyak modeli hakkında bilgi verildikten sonra raporlardan Oyak adının çıkarıldığını belirtmişti.

Rakam nasıl yükseldi

16.15:
Zarflar açıldı, en yüksek fiyat 2.1 milyar çıktı.

16.30: En yüksek fiyatın 2.4 milyar dolar. Nurol-Limak-Özaltın/Severstal konsorsiyumu elendi.

16.40: Fiyat 2 milyar 650 milyon dolar. Mittal Steel elendi. Açık oylamaya geçildi.

1. TUR: OYAK: 2.650, NLMK: 2.670, ARCELOR: Çekildi, EREĞLİ OGG: 2.700

2. TUR: OYAK: 2.710, NLMK: 2.720, EREĞLİ OGG: 2.240

3. TUR: OYAK: 2.750, NLMK: Çekildi, EREGLİ OGG: 2.760

4. TUR: OYAK: 2.770, ERDEMİR OGG: Çekildi

Net satışı 1.5 katrilyon

2003 yılındaki net 1 milyar 947 milyon YTL’lik satışını, 2004 yılında 4 milyar 387 milyon YTL’ye çıkardı.

2003-2004 döneminde net karlılığını 360.8 milyon YTL’den 854.8 milyon YTL’ye yükseltti.

Erdemir ve bağlı ortaklıkları 2005 ilk yarıda 300 milyon YTL net kar elde etti.

Yılın ilk yarısında üretim miktarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.2 oranın ile 1 milyon 882 bin tona ulaştırdı.

Satışlardan elde ettiği net gelirini yüzde 29.8 artışla 1 milyar 496 milyon YTL’ye çıkardı.

2005 ilk yarıdaki net dönem karı yüzde 34.4 artışla 280 milyon YTL oldu.

Piyasa değerini yüzde 85 aştı, tümü 6 milyar dolar

ÖDENMİŞ
sermayesi 477.872 milyon YTL olan Erdemir’in toplam piyasa değeri İMKB’deki önceki kapanış fiyatı olan 9 YTL’ye göre 3.223 milyar dolar seviyesinde. Dünkü kapanışla hesaplanınca satışa sunulan yüzde 46.12’lik bölümün borsa değeri ise 1.5 milyar dolara denk geliyordu. Oyak’ın 2.77 milyar dolarlık teklifine göre Erdemir’in toplam değeri 6 milyar dolara denk gelirken, bu rakam piyasa değerinin yüzde 85’i kadar üzerinde bulunuyor.

40’ıncı yılında kamuyla yolları ayrılıyor

ERDEMİR
, 1960’ta kuruldu ve 1965 yılında işletmeye alındı. Hisselerinin yüzde 2.93’ü 1990 yılında halka arzedildi. Yüzde 6.05’i ise 1994 yılında İMKB’de satıldı. 1994 yılında blok satış için ilana çıkılan şirketin ihalesi iptal edildi. 1995 yılında yeniden ihaleye çıkılan Erdemir için 8 yatırımcı kuruluştan teklif alındı ancak ihale sonuçlandırılamadı. Hisselerin blok satışı için 1997 yılında tekrar ilana çıkıldı, ihale ise yapılamadı.

İşçiler Ankara’da eylem yaptı

ŞARTNAME
gereği Erdemir çalışanları için istihdam garantisi olmasına karşın 500 Erdemir işçisi dün Ankara’da eylem yaptı..
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı