« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yabancı dertleşmesi

İkili, Antalya’daTürk futbolunu masaya yatırdı. Gordon Milne, Avrupa’da başarı için İngiltere’deki sistemin Türkiye’de de mutlaka uygulanması gerektiğini söyledi. Fenerbahçe Teknik Direktörü de bu öneriye tam destek verdi.

Sadi Kemal YAŞAR
SON GÜNCELLEME
ŞAMPİYONLAR Ligi’nde kuralar çekildikten sonra yabancı konusunda yaptığı açıklamalarla gündem oluşturan ve başarısız sonuçları Türkiye’deki yabancı kısıtlamasına bağlayan Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum’a en büyük destek Beşiktaş Alt Yapı Koordinatörü Gordon Milne’den geldi. Alman hoca ile birlikte Fatih Terim’in Belek’teki kampına katılan İngiliz çalıştırıcı, yabancı futbolcu konusunda kendi ülkesindeki uygulamayı örnek gösterdi.

Chelsea örneği

Rakiplerin sınırsız yabancı oyuncu kullandığına dikkat çekerek, Avrupa ile eşit şartlarda mücadele verememekten yakınan Daum ile ayak üstü sohbet eden Milne, Arsenal ile Chelsea’yı örnek gösterdi.

İngiltere’nin iki köklü takımının kendi arasında oynadığı maçta forma giyen futbolcuların neredeyse tamamının yabancı olduğunu dile getiren tecrübeli çalıştırıcı, "İngiltere’de rezerv ligi oynanıyor. İki takımın hafta arasında oynadığı maçı izledim, burada kadrolar İngiliz değil, yabancı ağırlıktaydı" diye konuştu.

Yeterli değil

Daum, hislerine tercüman olan Milne’ye Türkiye’deki yabancı uygulaması statüsünün değiştirilmesi gerektiğini anlatarak, "İşte bu örnek her şeyi ortaya koyuyor. Daha fazla konuşmanın anlamı yok. Türkiye’ye göre çok başarılı bir kadromuz var. Ama kadromuzdaki yabancı sayısı yeterli olmadığı için dev rakiplere karşı istediğimiz sonuçları alamıyoruz.

Takımım son iki yılda iyi futbol oynamasına rağmen tecrübe eksikliğinden başarıya ulaşamadı" diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz