Gündem Haberleri

  ‘Yabancı bilişimcilerin gözü Türkiye’de’

  Hürriyetim
  17.10.2005 - 12:41 | Son Güncelleme:

  Bilişim teknolojileri firması Index’in Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Avrupa Birliği’ne tam üyelik için müzakerelerin başlaması ile ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı. Bilecik, “Önümüzdeki dönemlerde yabancı sermayeli birçok bilişim teknolojileri firmasının Türkiye’ye yatırım yapacağını düşünüyoruz,” dedi.

  Bilişim teknolojileri firması Index’in Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Avrupa Birliği’ne üyelik için müzakerelerin başlaması kararının ardından, üyelik sürecinin özellikle bilişim teknolojileri üzerindeki olası etkileri hakkında bir açıklama yaptı.

   

  Erol Bilecik açıklamasında, hem bir yurttaş hem de bilgi teknolojileri (BT) sektörü yöneticisi olarak, AB müzakereleri ile ilgili gelişmeleri sevinçle karşıladığını belirtti.

   

  “Yabancı yatırımlar artacak”

   

  Erol Bilecik, çağın gereklerine uygun olarak, tüm sektörlerdeki yatırım kararlarında önemli bir payın bilişim teknolojilerine gittiğini ifade etti ve AB sürecinin başlamasıyla, yabancı yatırımların da artacağını vurguladı. Bilecik sözlerine şöyle devam etti: “2005 yılı da dahil olmak üzere, son 5 yıl içinde yabancı sermayenin nerdeyse hiç dokunmadığı sektörlerden birinin bilişim sektörü olduğunu görüyoruz.

  Yabancı sermayeli birçok firmanın Türkiye’ye gelmek üzere iş planları yaptığını zaten biliyorduk fakat hemen hemen herkes 3 Ekim’i bekliyordu. Olumlu bir karar çıkmasıyla beraber, önümüzdeki dönemlerde yabancı sermayeli birçok bilişim teknolojileri firmasının Türkiye’ye yatırım yapacağını düşünüyoruz. Bunların hepsi, getirecekleri güçlü sermayelerle, Türkiye’nin bilişim sektöründeki penetrasyonunu hızla yukarıya çekecek temeller olacaktır.”

   

  Türkiye için ihracat fırsatı

   

  Index Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, AB ile müzakerelere başlanması ile birlikte Türkiye için önemli bir ihracat fırsatı doğduğunu da belirtti. Bilecik, “Mevcut 25 AB üyesi ülkeye ihracat yapma alanında, yani yazılım ve servis ihracı konusunda önemli hamleler olacağına ayrıca inanıyoruz,” dedi.

   

  Türkiye’ye “know-how” çıkartması

   

  AB üyeliği sürecinin Türkiye’ye birçok faydalar sağladığına yürekten inandıklarını vurgulayan Erol Bilecik, know-how alanında da önemli gelişmeler kaydedileceğini ifade etti. Bilecik, bu konudaki öngörülerini şöyle özetledi: “Önümüzdeki yıllarda, dev teknoloji üreticilerinden bazıları know-how’larıyla Türkiye’ye de gelecektir. Artık Türkiye’de satış ve pazarlamanın yanı sıra, üretimle de geleceğe yürüyeceğimizden eminiz.”

   

  Erol Bilecik, özellikle AB sürecine girilmesiyle, bilişim teknolojilerine daha fazla odaklanılacağını, standartların yükseleceğini, sosyal güvenlik kavramlarının ön plana çıkacağını, sektörün daha çok ivme kazanacağını belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı