« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yabancı atletlerin tercihi Adana

Ilıman iklim koşulları nedeniyle özellikle kuzey ülkelerinin atletizm milli takımının kampları için Adana'yı tercih ettiği bildirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Son olarak Hollanda Atletizm Atmalar Milli Takımı sporcuları Linda Hoedemakers, Loes Verlaak, Etienne Orbans, Tom Corstjens, Frans Boumans, Mare Hermans, Angela Waaijer, antrenörleri Robert-Jan Vos nezaretinde Adana Atletizm Eğitim Merkezi'nde çalışmalarını sürdürüyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Mustafa Lavkor, Adana'nın yabancı milli takımlar için cazip bir kamp merkezi olmaya başladığını söyledi.

Kentin ılıman iklim koşulları, güneşli ve güzel havası nedeniyle özellikle kuzeydeki ülkelerin sporcularının ilgisini çektiğini anlatan Lavkor, şunları kaydetti:
“Şu anda ilimizde Hollanda Atmalar Milli Takımı kamp yapıyor. Son yıllarda yabancı ülkelerin milli takımları kamp için kentimizi tercih etmeye başladı. Özellikle Aralık ayından itibaren Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Estonya ve Bulgaristan atletizm milli takımları dönemsel olarak kente kamp yapmaya geliyor. Burayı tercih etmelerindeki en büyük etken ise ılıman iklim koşulları. Soğuk kış aylarında özellikle de Rusya'daki sporcular aşırı soğuk nedeniyle antrenman yapmakta sıkıntı yaşadıklarında buraya geliyorlar. Adana'da havanın sıcak olması, kısa bir dönem yağış alması yabancı sporcuların burayı tercih etmelerinde etkili oluyor.”

TEPKİLER OLUMLU

Geçen yıl Rus milli takımının olimpiyat ve dünya şampiyonu sporcularının Adana'ya geldiğini anımsatan Lavkor, “Rusya'nın haricinde, Ukrayna, Estonya ve Bulgar milli takımları kentimize geldi. Dönemsel olarak yabancı milli takımların buraya kampa gelmesi planlanıyor” diye konuştu.

Lavkor, 34 yatak kapasiteli Atletizm Eğitim Merkezi'nin uluslararası standartlarda olduğunu belirterek, şu anda Türkiye'ye eşi ve benzeri olmayan bir kamp merkezine sahip olduklarını ifade etti.

Burada kamp yapanlardan son derece olumlu tepkiler aldıklarını bildiren Lavkor, kampa gelen yabancı takımların memnun kaldıkları için tekrar Adana'ya gelmek istediklerini kaydetti. Lavkor, yabancıların kamp yapmasının kentte atletizm sporuna da önemli katkılar sağladığına da işaret ederek, “Altyapıda yetişen çocuklarımız, yabancı sporcuları görerek örnek alıyorlar” dedi.

Hollanda Atmalar Milli Takımı antrenörü Robert-Jan Vos ise sporcusundan birinin arkadaşının Türk olduğunu ve onun önerisi ile Adana'ya geldiklerini anlatarak, “Burada olmaktan çok mutluyuz. Her şey yolunda ve güzel gidiyor. Spor aktiviteleri için güzel bir ortam var. Atletizm pisti çok güzel. Önümüzdeki uluslararası müsabakalara hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

SEYHAN BARAJ GÖLÜ

Mustafa Lavkor, sadece Atletizm Eğitim Merkezi'ni değil, Seyhan Baraj Gölü'nü kullanmak için de kente yabancı milli takımların kampa geldiğini söyledi.

Lavkor, Adana'da, Seyhan Baraj Gölü'ne kurulan ve kentin su sporları merkezi olması yönündeki hedefte önemli bir aşamayı oluşturan uluslararası standartlardaki kürek ve kano yarış parkurunun dünyadaki önemli parkurlar arasında yer aldığını belirterek, “Burada İtalya Olimpiyat Milli Takımı kamp yaptı. Sırbistan mili takımı kamp yapmak için görüşme halinde. Burasının tanıtımı yapıldığı takdirde Adana bir spor kenti, cazibe merkezi olacaktır. Tüm çalışmalarımız da bu yönde” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz