Yabancı 140 milyon dolar getirdi, Universal 500 milyon lira hedefledi

Hürriyet Haber
05.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

ADM Capital ve PGGM ile IFC, yüzde 26 hisseye karşılık Universal Hastaneler Grubu’na 140 milyon dolarlık özsermaye yatırımı yaptı. Universal Hastaneler Grubu Başkanı Azmi Ofluoğlu, “2012 yılı ciro hedefimiz de 500 milyon lira” dedi.

ADM Capital ve PGGM ile Dünya Bankası kuruluşu IFC, yüzde 26 hisseye karşılık Universal Hastaneler Grubu’na 140 milyon dolarlık özsermaye yatırımı yaptı. Bir çok ortaklık teklifi aldıklarını anlatan Universal Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Ofluoğlu, “6 hastane daha açacağız. 2012 ciromuz 500 milyon lira olacak” dedi.
Yatırımlar hızlanacak
Ortaklığın, Universal Hastaneler Grubu’nun, küçük şehirler ve ilçeler de dahil olmak üzere ülke çapında yürüttüğü operasyonların geliştirilmesine yardımcı olacağını anlatan Ofluoğlu, şu bilgileri verdi: “Yeni yatırım ile toplumun giderek artan sağlık hizmeti ihtiyaçlarını karşılayabilmek için finansal tabanı güçlendirdik. Irak’ta aldığımız 5 hastane ihalesinin inşaatı bitmek üzere. işletmesini de almayı düşünüyoruz.”
12 hastanede 1370 yatakla ve 170 bin metrekare kapasiteye sahip olduklarını belirten Universal Genel Müdürü Mahir Turan ise, “2011 sonuna kadar 6 ilde 6 hastane daha faaliyete geçecek. Bunlardan en yakını önümüzdeki hafta Konya Ereğli hastanemiz. Mayıs ayı içinde Malatya hastanemizi de açacağız. Haziranda Kuşadası hastanemiz olacak. 2011 sonuna kadar Adana, Bursa ve Cizre hastanelerimizin açılışlarını planlıyoruz. 2011 sonunda hastane sayımız 18’e çıkacak.”
150 şirkete yatırım
Sektörün Türkiye’de büyük gelişme içinde olduğunu belirten IFC Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgeleri Üretim, Tarım ve Hizmet Departmanları Direktörü Guy Ellena, “Sağlık sektörüne 2 milyar dolar yatırım yaptık. Portföylerimizde 150 şirket bulunuyor. Bu, ilk sermaye yatırımı çalışması. Büyüme hedefinde olan şirketlere yatırım yapmayı fırsat olarak görüyoruz” dedi.

200 milyon dolarlık yatırım yapacak

UNIVERSAL Genel Müdürü Mahir Turan, “Doğu Avrupa, Rusya, Kafkaslar ve Ortadoğu’da yapacağımız yeni yatırımlar var. Bu, bizi sadece Türkiye’de değil bölgede oyuncu yapacak. Yurtdışı yatırımlar toplamı tutarı 200 milyon dolar olacak.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı