ANKARA HABERLERİ

Yaban hayatına sahip çıkamadık

Hürriyet Haber
05.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Yrd. Doç. Dr. Zeynel Arslangündoğdu, Türkiye’de istenilen düzeyin çok altında av ve yaban hayvanı yaşadığını, bunun av ve yaban hayvanlarının yaşam alanlarının yok edilmesi, bozulması ve kirletilmesinden kaynaklandığını bildirdi.

Hürriyet Haber

Günümüzde avcılığın kuralları bulunan bir gelenek, kültür ve spor etkinliği olarak görülen disiplin dalı olduğunu ifade eden Arslangündoğdu, sanayileşme ve artan nüfusun gereksinimlerinin doğal varlıklar üzerinde bir baskı oluşturduğunu, bu olumsuzlukların av hayvanlarının yaşama alanlarını yok ettiğini ya da daralttığını kaydetti.

Usulsüz ve aşırı avlanmalar sonucunda av hayvanlarının önemli derecede azaldığına dikkati çeken Arslangündoğdu, şöyle devam etti:

"Oysa kurallara uygun yapılan avcılıkla yaban hayvanları korunabilecektir. Türkiye’de istenilen düzeyin çok altında av ve yaban hayvanı yaşamaktadır. Bunun nedeni gelişmekte olan ülkemizde av ve yaban hayvanlarının yaşam alanlarının yok edilmesi, bozulması ve kirletilmesidir. Bu hayvanlar daha sonra bilinçsiz, yasa dışı ve aşırı avlanmalardan dolayı da ciddi zararlar görmektedirler. Oysa avcılığın belirli düzen ve kontrol atında yapıldığı ülkelerde, av hayvanlarının geleceği avcılıkla garanti altına alınarak ülke ekonomisine gelir sağlanmaktadır."

Mevcut durum

Arslangündoğdu, geçmiş yıllarda ormanlarda geyik, karaca, ayı gibi hayvanlar çok sayıda görüldüğü halde günümüzde sayılarının azaldığını, bu hayvanların korunmasına büyük özen gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

Türkiye’de yaşayabilecek hayvan sayısının 30 milyon olduğunu ancak bugün 12 milyon civarında hayvan bulunduğunun tahmin edildiğini anlatan Arslangündoğdu, tespitlere göre avlaklarda bulunan av hayvanlarının normal yoğunluğa ulaşmaları halinde barındırabilecek hayvan sayısının 30 milyon 560 bin olduğunu kaydetti.

Zeynel Arslangündoğdu, "Türkiye’de 139 memeli, 456 kuş ve 124 sürüngen, 23 amfibi, 486 tatlı ve deniz balığı olmak üzere 1228 omurgalının yaşadığı belirlenmiştir. Ülkemiz barındırdığı yaban hayvanı türü bakımından komşuları ve dünyadaki birçok ülkeye göre zengin durumundadır. Ancak bu türlerin yoğunlukları dikkate alındığında aynı zenginlikten söz etmek mümkün değildir" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yaban hayatına sahip çıkamadık haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı