Ege Haberleri

EGE

  Ya yenile ya da sat

  Hürriyet Haber
  25.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, internet üzerinden yayın yapan Ben TV’de, Erol Yaraş, Hamdi Türkmen ve Osman Gencer’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

  AK Parti’nin projeleri
  “Sadece İzmir değil, diğer kentleri de ilgilendiren devlet projeleridir. Örneğin İzmir-İstanbul karayolu. Bu sadece İzmir’in projesi değil. İzmir’de İzmir’in, Balıkesir’de Balıkesir’in projesidir. Ildırı ile Balıklıova arası tünel için fizibilite çalışmalarına başlanıyor. Tüp geçit projesi var. Hızlı tren var. Bizim bildiklerimiz bunlar. Bunların hepsi uzun erimli işler. Altyapıya girdiğiniz zaman, projelerin zaman alması kaçınılmazdır. Banliyö hattının Torbalı’ya ve Bergama’ya uzaması ise hem bizim, hem TCDD’nin projesi.”

   Spotçuları kendim uyardım
  “İkiçeşmelik’te spotçuları cumartesi günü kendim uyardım. Zabıtalar uymayanlara müdahale edecek. Spotçuların orada olması doğru değil. İkiçeşmelik’te cephe yenileme projemiz var. Kurul eksikler buldu. Tamamlanınca başlayacağız. Kaldırım yenilenecek, binalar restore edilecek. Oradan spotçuların çıkması gerekiyor. Oraya başka fonksiyonlar yüklemeliyiz. Bölgede 1400 civarında tescilli bina var. Hepsi ayağa kalkacak. Esas İzmir orası. Tam 70 senede çöküntü haline gelmiş bir yeri ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Bir binada 200 mirasçı var. Hak sahiplerine ‘ya yenile ya sat’ diyeceğiz. Kamulaştıracağız. Başka türlü kaldıramıyoruz.”

  KPSS’yle gelen zabıtalar
  “Sokağı yönetebilecek tecrübeli insana ihtiyaç var. Hem vatandaşı kırmayacak, hem disipline edecek birine ihtiyaç var. Kadromuz zayıf. KPSS sınavını kazanarak gelen insanlar var. Memnun kalmadık. Biz zabıtanın, İzmir’de yaşamış insanlar olmasını istiyoruz. İzmir’i bilmeyenler geliyor. İzmir’i öğretmek zaman alacaktır. Sistem başka türlü kadro oluşturmamıza izin vermiyor. Başka formüller bulacağız.”

  Ya yenile ya da sat

  Metroda deneme seferleri
  “İzmirspor ve Hatay açılacak. Şu anda orada tren gidip geliyor. Deneme yapılıyor. Göztepe istasyonunun İlahiyat Fakültesi’nin orada 5 çıkışı var. Biz 4 çıkışı yaptık. Orası aynı zamanda çok büyük altgeçit. Metroya girmeyecek olanlar da kullanabilecek. Beşinci çıkış ise apartmanlara yakın yerden çıkıyor. Bu nedenle sorun oldu. Sürekli çözüm aranıyor. Çözümler üretiliyor. Poligon’da 30 metre kaldı. Burada inşaatı yukarıdan aşağı yapıyoruz. Poligon ve Üçkuyular’da yukardan aşağı çalışarak geliyoruz. Tünele kadar yukarıdan sağlamlaştırıyoruz.”

  Patlamalar baba mirası
  “Bu bana babamdan miras. Son derece toleranslı, üçe beşe bakmayan, sadece belli noktalarda, rencide olduğumuz noktalarda bomba gibi patlayan bir aileyiz. Kırmızı çizgilerimize müdahale edildiği yerde böyle birşeyimiz var. Öfke kontrolü ile alakası yok. Her koşulda ağzımızından çıkan sözü biliriz. Enteresan şeyler olduğunda, ben de insanım. İzzeti nefsime dokunan herşeyde tepkimi gösteririm.”

  Müfettiş baskısı var
  “İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci’yi birisi şikayet etmiş. Tetkik için yazı yazılmış. Vali yardımcısı yazıyı bana göndermiş. Değirmenci’nin benimle uzaktan yakından ilgisi yok. Ama Büyükşehir Belediyesi olunca herkes zevkle imzalıyor. Yerel seçimlere kadar yoğunlaşır mı bilmem. Bu oyunu kim kuruyorsa, ona sormak lazım. Birisi bir dilekçe yazacak ve ‘Aziz’in gözü ela mı? Yoksa siyah mı’ diyecek. Müfettiş gelip bakacak. ‘Elaymış’ diye rapor yazacak. İş bu noktaya geldi. Bütün belediyeler müfettiş baskısı altında. Operasyon başlıbaşına oyun zaten. Bundan büyük bir oyun mu olur? Osmanlı’dan bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin belediyecilik tarihinde böyle bir oyun yok. Buna rağmen çalışıyoruz.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı