Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ya tesisi yık ya hapis yat

Gençlerbirliği Kulübü'ne ağır darbe... AOÇ "Tesisleri yıkıp, çıkın" dedi, süre bugün doluyor. Hapis yolu görünen İlhan Cavcav'ın son umudu Başbakan.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Vatan gazetesinin haberine göre Gençlerbirliğİ'nin Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından açılan 30 milyon dolarlık kompleksi, yıkım tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Arazinin yasal sahibi olan Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü (AOÇ), kulübe bir ihtarname çekerek “Tesislerinizin sözleşmeye aykırı yapıldığı tespit edilmiştir. Yapıların kaldırılarak, akte uygun hale getirilmesi gerekmektedir” dedi. AOÇ, bu talebine gerekçe olarak da Ankara 2. Sulh Mahkemesi’nin 2007/ 157 D sayılı kararı ile, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 1992 yıl ve 2436 sayılı, bölgenin 1. derece SİT alanı ilanını gösterdi. G.Birliği’ne verilen 45 günlük yasal süre ise bugün sona eriyor. Başkent ekibi bu kararı uygulamadığı takdirde, başkan İlhan Cavcav’ın hapse girmesi bile söz konusu

İSİMSİZ İHBAR YAKTI

Başkent ekibinin başı, isimsiz bir ihbar mektubu nedeniyle yandı. İhbarcı, hem Maliye Bakanlığı’na, hem de Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdiği yazıda G.Birliği’nin 1. derece SİT alanı üzerine tesis inşaa ettiğini belirtti. Bu ihbar üzerine harekete geçen AOÇ Müdürlüğü, Ankara 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurup, tespit davası açtı. Mahkeme yaptığı çalışma sonrasında G.Birliği’nin sözleşmeye aykırı davrandığını belirledi ve bu konuda bir rapor hazırladı (2007/157 D İş). Sonraki aşamada taraflar biraraya gelerek, ‘orta yol’ bulmaya çalıştı. Hatta AOÇ Müdürlüğü, tesisin SİT alanında yer aldığı mahkeme kararınca belli olmasına karşın, G.Birliği’nden kiranın artırılmasını istedi. Müdürlük 14 Mart 2007 tarihinde Ankara 9. Noterliği’nden gönderdiği ihbarnamede “Enflasyon ve ekonomik koşullar ve emsal rayiçlere göre ödenen kira çok düşüktür” diyerek 2007/2008 yılları arasındüki kira dönemi için 61.950.000 YTL talep etti. G.Birliği de bu talebi kabul etti. Ne var ki, Futbol Federasyonu ile ilgili seçim konuları gündeme geldiğinde ilginç bir biçimde AOÇ Müdürlüğü’nün “Yık ve çık” talebi yeniden ısıtıldı. İddialara göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek bu yeni girişimin arkasında yer aldı.

CAVCAV: BAŞBAKAN’DAN YARDIM TALEP EDECEĞİZ

Konuyla ilgili VATAN’a bilgi veren Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav “Bu tesis için 30 milyon dolar harcadık. Devletten bir kuruş bile yardım almadık. Cumhurbaşkanları, başbakanlar gelip tesisimizin açılışını yaptı. Atıl duran arazi üzerine Türkiye’nin en modern spor tesisini kurduk. Buradan binlerce genç yararlanıyor. Her yıl Türk futboluna yepyeni gençler kazandırıyoruz, şimdi bize ‘Çık’ diyorlar. Hem de ‘Çıkarken bütün bu tesisleri yıkıp çıkın, bize boş arazi olarak bırakın’ diyorlar. Bu olacak bir iş değil. Konuyu bugün sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceğim

DEMİREL-YILMAZ AÇMIŞTI

Yaklaşık 30 milyon dolara malolan tesisler, 60 bin metrekarelik bir alan üzerine yapılmıştı.1996 yılında temeli atılan tesisin 1999 yılında tamamlanan A-B bloklarının açılışını, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 2000 yılında tamamlanan C bloğun açılışını ise dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz yapmıştı. GSGM’nin AOÇ’den kiralayıp, alt kiracı olarak G.Birliği’ne kiraladığı tesiste, kulüp yönetim binası, kamp eğitim merkezi, 1500 öğrencinin eğitim aldığı Futbol Okulu ve 5 saha bulunuyor. Komplekste ayrıca Atatürk’ün de kullandığı ‘tarihi yuvarlak yüzme havuzu’ da yer alıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler