Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ya tarih yazın ya tarih olun

  Turan YILMAZ Selçuk ŞENYÜZ / ANKARA
  07.05.2010 - 01:16 | Son Güncelleme: 07.05.2010 - 01:16

  Başbakan Tayyip Erdoğan, Anayasa paketinin final turu öncesinde dün olağanüstü topladığı grubuna, “Ya tarih yazacaksınız, ya tarih olacaksınız” diye seslendi.

  “İçimize virüs girmesine izin vermeyin” diyen Erdoğan, Anayasa oylamaları biter bitmez referandum kampanyasına başlayacakları mesajını da verdi. Erdoğan’ın, bazı vekillerin ağladığı basına kapalı grup toplantısında verdiği mesajlar şöyle:

  Ruh üçüzleri

  - Ruh ikizini biliyorduk, şimdi ruh üçüzü oldular. 8. madde oylaması öncesinde Türkiye’de neler oldu bir bakın. Türkiye’yi nereye getirmek istediklerine bakın. Felakete sürüklemek istiyorlar. Zaten bu süreç başladığından beri PKK’nın bize karşı tavrı da ortada. Talimatla hareket ediyorlar.

  Bizde baskı yok

  - Bizde baskı yok. Kendi partisine baskı yapan halkına da baskı yapar. Bugüne kadar herkes özgür iradesiyle oyunu kullandı; bundan sonra da aynı şekilde kullanacak. Oylamalara ilişkin hiçbir şüphem de yok zaten. Statükocuları sevindirmeyeceğinize inanıyorum. 90 yaşında eski bir parlamenter ile kapıda karşılaştım, “Doğru yoldasınız, dönmeyin” dedi; çok duygulandım.

  Kampanya vakti


  - Bizim işimiz Anayasa Mahkemesi değil, kampanya. Oylamalardan sonra kampanya çalışmalarına başlayacağız. Milletimize gideceğiz. Çünkü milletimiz diyor ki ‘Meclis’te bağırıp çağırmayın, bunların küfür etmesine falan bakmayın gelin, işin asıl sahibi benim, getirin halledeceğiz.’ Bunlar millete gitmekten korkuyorlar. Biz de diyoruz ki ‘Millete gidelim, millet versin kararı, biz vekiliz onlar asıl.’

  Gözü yaşlı izledim

  BAŞBAKAN Erdoğan, geçmişte İstanbul’da düzenlenen ödül töreninde Ahmet Kaya’ya yapılanları gözyaşlarıyla izlediğini söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu: “Belediye Başkanlığından düşürüldüğüm zaman Kazlıçeşme’de veda törenindeki konuşması benim için çok anlamlıdır. Farklı dünya görüşüne sahip olmamıza rağmen orada düşünceye nasıl sahip çıktığını göstermesi bakımından önemlidir. Ama aynı sanat dünyasındaki insanların, ona verilen ödül töreninde takındıkları tavrı da gözlerim yaşlı izledim. O gün ona çatal, kaşık, tabak fırlattıkları o tabloyu unutamam. Bu mudur insanlık, demokrasi? Bu nasıl sanat dünyası?”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı