Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ya reform ya ölüm

  Hürriyet Haber
  03 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ekim 2008 - 23:12

  Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, ayakta kalma mücadelesi veren basının geleceğini konuşmak için ulusal kongre düzenledi ve şu mesajı verdi: "Sadece reklamla özgür basın olmaz." Yasa, bir medya kuruluşunun, aynı zamanda gazete, tv ve radyo sahibi olmasını engelliyor. Sarkozy işte bu konuda serbestlik istiyor.

  MEDYA patronlarıyla yakın arkadaş olduğu bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, zor bir dönemden geçen yazılı basının geleceğine el attı. Bedava dağıtılan gazete ve internet basınıyla baş etmekte zorlanan yazılı basına Sarkozy, "Ya reform, ya da ölüm" mesajı verdi.

  Son iki yıldır Fransız basını zor bir dönemden geçiyor. Basım maliyetleri artarken reklam gelirleri ve tiraj, masrafları karşılamaya yetmediğinden gazete endüstrisi zor günler yapıyor. Metro ve 20 Minutes gibi bedava gazeteler büyük ilgi çekerken merkez sağdaki Le Monde ve Le Figaro grev ve işten çıkarma, solcu Liberation ile La Tribune ve Les Echos gibi gazeteler el değiştirmek zorunda kaldı.

  Sarkozy, hem bedava dağıtılan hem de kaliteli yayınlar için pazar bulunduğunu belirterek, "Reklamın bütün haber maliyetini karşılayacağını düşünmek saçmalık olur. Haberlerin özgür olacağı illüzyonu, yazılı basının ölüm ilanıdır. Basını son 30 yıldır içinde bulunduğu kabul edilemez problemlerden kurtarmak için değişime ihtiyaç vardır, birşey yapmazsak herşey daha kötü olacak" dedi.

  Yandaş medyaya kıyak mı

  Devletin basın sektörüne yılda yaptığı 1 milyar Euro’luk yardımın gözden geçirilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Sarkozy, "basın kárlı olmalıdır, bu bağımsız olabilmesinin tek yoludur" dedi. Fransız yasaları, bir medya kuruluşunun, aynı zamanda gazete, tv ve radyo sahibi olmasını engelliyor. Sarkozy işte bu konuda serbestlik getirilmesini istiyor. Gazeteciler ve sol muhalefet, Fransa’da medyayı kontrol eden inşaatçı Bouygues ve Lagardere ile silah sanayici Dassault’nun etkisinin artmasından endişe ediyor. Bu iki grup, Sarkozy’nin yakın arkadaşları olan Arnaud Lagardere ve Martin Bouygues tarafından yönetiliyor. Bouygues, Fransa’nın en büyük özel televizyon kanalı olan TF1’i kontrol ediyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı