« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ya pistte olsaydı!

R. Madridli Bale, Villarreal maçında 75 metreyi 9.12’de koştu. 100 metre rekortmeni Bolt’un süratinden sadece 3 kilometre geride kalan Galli yıldız, “Top sürmese ve tartan pistte koşsa Bolt’a rakip olabilir miydi” diye sordurttu.

Koray Durkal
SON GÜNCELLEME

Real Madrid’in yeni transferi Gareth Bale, “Kondisyonum konusunda endişeliyim” demesine rağmen ulaşılması zor bir hıza ulaştı Futbol tarihinin en pahalı futbolcusu Bale, Villareal maçında 75 metrelik mesafeyi 9,12 saniyede koşarak Usain Bolt’a meydan okudu.İspanya’daki ilk maçında golle buluşan Bale, karşılaşma içinde attığı sprintle 40 km’lik hıza ulaştı ve 100 metre dünya rekorunun sahibi Usain Bolt’tan sadece 3 km daha yavaştı. 100 metreyi 9.58 saniyede koşarak dünya rekoru kıran Usain Bolt’un performansına neredeyse yaklaşmak üzere olan Gareth Bale, ilginç istatistiğiyle kendisini eleştirenlere de cevap vermiş oldu.

Yarıştıkları şartlar eşit değil

USAİN Bolt, 60-80 metre arasındaki mesafeyi 7,92 saniyede koşmasına rağmen Bale’in hem top sürüp hem de rakipleriyle mücadele etmesi “şartlar eşit olsaydı yeni bir rekor gelir miydi?” sorusunu akıllara getirdi. Bale ulaştığı 40 km’lik hızla, Bolt’un sadece 3 km gerisinde kalırken takım arkadaşı Cristiano Ronaldo’yu ise geride bıraktı. Daha önceki rekor 39,15 km ile Ronaldo’nun elinde bulunuyordu. Portekizli geçen sezon Atletico Madrid maçının 77. dakikasında 96 metreyi 11 saniyede koşarak büyük ses getirmişti.

Rekor Walcott’ta

SON dönemde herkes, Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo’nun deparlarını ve ulaştığı süreleri konuşsa da bu konudaki rekor Arsenal’ın genç yıldızı Theo Walcott’a ait. İngiliz futbolcu, 100 metreyi 10.3 saniyede koşarak bu alanda liderliği elinde bulunduruyor. Borussia Dortmund’un genç yıldızı Pierre-Emerick Aubameyang ise 30 metreyi 3.7 saniyede koştu.Bu derece Usain Bolt’un 2009’da Berlin’de kırmış olduğu 9,58’lik dünya rekorundaki ilk 30 metrelik performansının neredeyse bir saniye önüne geçmişti.

Okulda keşfedildi

BALE’in sprint yeteneğini fark eden kişi Gwyn Morris oldu. Morris ile birlikte atletizm şampiyonalarına katılan futbolcu 1500 metre yarışını 5 dakikanın altında koşarak birinci oldu.

100 metredeki ilk derecesi 11,4 sn

GALLİ yıldız Gareth Bale, 100 metredeki ilk derecesini 14 yaşında yaptı. Real Mardirli oyuncu o yıllarda 100 metreyi 11,4 saniyede koşarak dikkatleri üzerine çekti.

Southampton’da fark edildi

Southampton akademisinden mezun olan Gareth Bale tıpkı kendisiyle aynı okuldan çıkan Theo Walcott gibi sprint yeteneğiyle kısa sürede fark edilen futbolculardan biri oldu.

Hayali futbolcu olmak

DÜNYANIN en hızlı adamı olan Usain Bolt, sprint yeteneğini sadece pistlerde değil yeşil sahalarda da göstermek istiyor. Manchester United formasını defalarca üstüne geçiren Jamaikalı sprinter, Cristiano Ronaldo’ya da futbol konusunda meydan
okudu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler