Ege Haberleri

EGE

  Ya ikna edilemeseydi?

  Banu ŞEN / İZMİR
  08.12.2014 - 01:06 | Son Güncelleme: 07.12.2014 - 22:05

  ALSANCAK Mahmut Esat Bozkurt Caddesi’nde 15 gün önce 7 katlı bir binanın çatısına çıkan 18 yaşındaki M.H. intihar etmek üzereydi. Genci görenler, polis ve itfaiyeye haber verdi. İtfaiye kısa sürede olay yerine geldi, polis ekipleri de bir yandan M.H.’yi ikna çabalarına başladı.

  İtfaiye hemen dev hava yastığını açtı. Ancak hava yastığı kaldırım kenarlarına park edilen araçlar yüzünden sadece caddeye açılabiliyor, apartmana uzakta kalıyordu. Apartman girişi ve kaldırıma çıkmak sorumsuzca park edilmiş araçlar nedeniyle imkansızdı. Vatandaşlar, “Çarşaf açılsa daha iyi” yorumunda bulunurken, yarım saatlik çaba sonrası genç adam ikna edildi. Ama ya edilemeseydi?


  Kısır döngü var

  İzmir Emniyeti, vatandaşları park konusunda dikkatli olmaya çağırdı. Yetkililer, “Park etmenin yasak olduğu yerler belli. Hastane girişi, apartman girişi, kavşak içi gibi yerlerde parklama olmamalı. Bununla yoğun mücadele içindeyiz. Buna rağmen kimi vatandaşlarımız dikkat etmiyor. Arkadaşlarımız da ceza yazıyor. Bu bir kısır döngü şeklinde devam ediyor. Burada asıl çözüm araç sahiplerinin duyarlı ve dikkatli olmaları. Ne yazık ki çok duyarlı davranılmıyor. Benzer sorunlar çok sık yaşanıyor. Özellikle Bostanlı’da bisikletli ekiplerimiz mesailerinin çoğunu buna harcıyor. Kesilen ceza rakamlarıyla da bu ortada” bilgisini paylaştı.


  OTOPARKLAR BOŞ
  Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise şu açıklamayı yaptı: “Tüm büyük metropollerde olduğu gibi İzmir’de de otopark problemi var. Ancak diğer taraftan baktığınızda, mevcut otoparklarımızdaki doluluk oranları yeterli değil. Vatandaşlarımız maalesef arabaları evlerinin ya da işyerlerinin önünde olsun, pencereden bakınca görebileyim istiyor. Bu nedenle otoparkları tercih etmiyor. İkinci sıra, bazen de üçüncü sıra parklanmalar nedeniyle itfaiye araçlarımız zaman zaman sokaklara girmekte zorlanıyor. Birkaç dakikalık gecikme bile cana mal olabilir. Bu noktada vatandaşlarımızdan biraz daha duyarlılık bekliyoruz. Lütfen araçlarını acil durum geçişlerini kapatacak şekilde park etmesinler.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı