Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ya ikinci kez şansım olmazsa!

Pek çok insanın başarısızlık konusunda duyduğu en büyük korkulardan biri, başarısızlık halinde ikinci şansa sahip olamayacaklarını düşünmeleridir. Eğer bu insanlar, başarılı insanların çoğunun ilk denemelerinde başarısız olduğunu bilselerdi, umutları mutlaka tazelenirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Hery Ford diyor ki: "Başarısızlık, yeniden ve daha zekice yeniden başlayabilme fırsatından başka bir şey değildir.". Ford, başarısızlığı çok yakından tanıdı. Otomobil sektöründe kurduğu ilk iki şirket iflas ederek battı. Üçüncü deneyiminde başarıyı yakaladı. The Ford Motor Company bugün dünyanın en büyük şirketlerinden biri...

İşte hayatın gerçeği: Hayatta hiç kimse başarısızlıktan kaçamaz. Başarısızlıkla başa çıkmanın yolu bu gerçeği bilmekten geçer. Bunu bilirseniz ondan kaçmanın imkansız olduğunu anlarsınız.

Başarısızlığın üstesinden gelmede ilk adım, başarısızlığın ne olduğunu iyi anlamaktır. Başarısızlık nihai değildir, onu ancak siz nihai kılabilirsiniz. Onları, başarıya giden yoldaki kilometre taşları gibi algılmalısınız. William Ward diyor ki: "Başarısızlık ecel değil, öğretmendir... Başarısızlık yenilgi değil, gecikmedir... Çıkmaz sokak değil, virajdır."

Başarısızlıklarınızdan dersler çıkarabilmenin en zor tarafı hatalara neden olan kişisel zayıflıklarınızı bulabilmektir. Bu süreç, gerçek dürüstlük ve sağlam karakter gerektirir. Bir kez kişiliğinizin zayıf yönünü keşfettiğinizde, onu düzeltebilme yolunda kendinizi disipline etme zamanı gelmiş demektir.

Başarı, onu hak edenlere hemen gelmez. Sürekli çabaların sonucudur. Bunu bir kez keşfettiğinizde, bir gecede başarıyı yakalayamadığınız zaman cesaretinizi de kaybetmezsiniz.

Başarı İçin Stratejiler (John C. Maxwell, Jim Dornan)


Bunları da Beğenebilirsiniz