Dünya Haberleri

  Ya Bush’un dedesi darbe yapsaydı ve ABD de Nazilere katılsaydı...

  Emre KIZILKAYA / DIŞ AÇI
  08.08.2007 - 12:19 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George W. Bush’un öz dedesi Preston Sheldon Bush tarafından 70 yıl önce planlanan faşist darbe girişiminin detaylarını bugün Foto-Analiz’de okudunuz.

  Dede Bush’un Nazilerle işbirliği yaparak milyonlarca dolar elde ettiği de bir süre önce ortaya çıkmıştı. Belgelere göre ABD’nin savaşta olduğu Almanya sayesinde büyük servet edinen Senatör Bush, 1940 yılında çıkan Düşmanla Ticaret Yasağı Kanunu’nu umursamayınca, iki yıl sonra tüm malvarlığına el konmasıyla sarsılmıştı.

  ABD basınının hiç bahsetmediği bu olaydan yaklaşık 60 yıl sonra Auschwitz toplama kampında zorla çalıştırılmış iki Yahudi, Almanya’da Bush ailesine karşı dava açınca gerçek hatırlandı.

  Dede Bush’un hatası, torun Bush’a, 2000 yılındaki ABD Başkanlık seçiminde birkaç yüz bin oya maloldu, o kadar. Sonuçta Demokrat aday Al Gore’dan aritmetik olarak daha az oy almasına rağmen Bush başkan seçildi.

  Bu yüzden bazı yorumcular şunu söylüyor: Dede Bush faşist bir darbe yapmayı başaramadı ama ondan iki kuşak sonra isteği neredeyse tamamen yerine geldi.

  * * *

  Şaka bir yana, gelin “spekülatif tarih” üzerine küçük bir beyin fırtınası yapalım ve “Dede Bush 70 yıl önce asker zoruyla yönetime el koymuş olsa bugün nasıl bir dünyada yaşardık” sorusuna cevap arayalım.

  1) 2. Dünya Savaşı’ndan önce ABD faşizmle yönetilmeye başlasaydı, belki de Bush’un dedesi başkan olur ve ABD’yi Almanya ve İtalya ile ittifaka sokardı.

  2) Almanya’da Adolf Hitler’in, İtalya’da Benito Mussolini’nin yeni sömürge arayışlarına Avrupa tamamen göz yummak zorunda kalırdı. ABD’nin desteğini arkasında hissedemeyen İngiltere, Hitler Polonya’yı işgal ettiğinde bile savaş ilan etmezdi.

  3) İkinci Dünya Savaşı çıkmaz, ama İngiltere ve Fransa birer politik güç olarak dünya sahnesinden silinirlerdi. Soğuk Savaş, faşist ABD-Almanya-İtalya ittifakı ile komünist SSCB arasında patlak verirdi.

  4) Dünyada Türkiye dahil tüm diğer ülkeler, faşizmi veya komünizmi kabul etmeye zorlanırlardı. Türkiye’de yeni yeni filizlenen çok partili hayat darbe alırdı. İki otoriter ideoloji arasındaki gerginlik kısa sürede sıcak savaşa dönerdi.

  5) Savaş ilerledikçe, demokrasi geleneği çok daha köklü olan ABD’de halk, faşist yönetime isyan etmeye başlardı. Almanya ve İtalya da, Sovyetler’e karşı çok fazla direnemezdi.

  6) İngiltere ve Fransa gibi Batı’daki güçsüz ama demokrat müttefikleriyle savaşı kazanan SSCB’nin ömrü gerçekte tecrübe edilenden daha uzun olurdu. Kurulacak yeni küresel düzende en ağır cezayı yine Almanya çeker, yeniden demokrasiye dönen ABD de büyük güven kaybederdi.

  Elbette bu olası alternatif tarih senaryolarından sadece biri... Ama Bush’un dedesinin imza attığı darbe fiyaskosunun tarihi değiştirdiği, tartışılmaz bir gerçek.

   


  * BBC 4 Radyosu’nda yayınlanan ve Prescott Sheldon Bush’un faşist darbe girişimini konu alan belgesel buradan dinlenebilir: http://www.bbc.co.uk/radio4/history/document/document_20070723.shtml

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı