« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ya Bursa, ya F.Bahçe yanacak

Süper Lig'de son haftaya girilirken sıralamada 2. olarak Avrupa Şampiyonlar Ligi'ne gidecek olan takımı ön elemede Avrupa'nın zorlu ekipleri bekliyor.

İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

Avrupa liglerinde son viraja girilirken, Şampiyonlar Ligi'nde ön eleme oynayacak takımlar da belirginleşmeye başladı. Şu andaki statüye göre lig şampiyonu Devler Ligi'ne doğrudan katılacak. Fenerbahçe şampiyonluk ipini göğüslerse grup biletini alacak.

BURSASPOR'UN İŞİ ÇOK ZOR

İkinci Bursaspor ise "şampiyon olmayanlar kategorisinden geldiği için üçüncü ön eleme turuna katılacak. Bu arada Bursaspor'un son 5 yıldır Avrupa kupalarında olmadığı için kulüp puanı sadece ülke puanının yüzde 20'sinden ibaret. Bu durum 6,890 puanı bulunan Bursaspor'u hem 3'üncü hem de 4'üncü ön eleme turlarında seri başı olmayan torbaya sokuyor.

Bursaspor bu durumda 3'üncü ön eleme turunda ise muhtemel olarak Dinamo Kiev, Celtic, Zenit, Ajax gibi ekiplerle karşılaşacak. Bu turu geçmesi halinde ise 4'üncü ön eleme turunda Tottenham, Sevilla, W.Bremen, Auxerre (Lille) gibi rakiplerle mücadele edecek.

FENERBAHÇE İKİNCİ OLURSA

Öte yandan Bursaspor'un ligi şampiyon bitirmesi halinde Fenerbahçe iki ön eleme turu oynamak zorunda kalacak. Kulüp puanı 54,890 olan Fenerbahçe, üçüncü ön eleme turunda kesin olarak seri başı çünkü, Fenerbahçe'nin üstüne maksimum 3 takım, Rusya-Hollanda- Yunanistan temsilcileri çıkabiliyor.

Bu arada Türkiye için esas önemli detaysa, (eğer ligi ikinci bitirirse) Fenerbahçe'nin dördüncü ön eleme turunda seri başı olup olamayacağı. Pazar gündüz saatleri itibariyle o turda mücadele edeceği kesinleşen W.Bremen'le Tottenham kesin olarak seri başı torbadalar. Rus Zenit ve Hollandalı Ajax da üçüncü ön eleme turunu geçmeleri halinde kulüp puanları Fenerbahçe'nin üstünde olan ekipler. 4 muhtemel seri başının yanına sadece 1 takım daha eklenecek ve bu ekibin Fenerbahçe olması için bazı şartlar var. İspanya'da Sevilla'nın dördüncü, Fransa'da da son haftaya girilirken 2 maçı kalan Lyon'un üçüncü olmaması gerekiyor. Aynı şekilde Yunan Olympiakos'un Play-Offu kazanması da Fenerbahçe'yi sıkıntıya sokuyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz