Ege Haberleri

EGE

  Ya Ankara ya ölüm orucu

  Can ÖZLÜ / İZMİR, (DHA)
  19.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.08.2009 - 20:32

  3.5 aydır devam ettikleri eylemden çözüm elde edemeyen 276 Kent A.Ş. işçisi son kez Başkan Kocaoğlu ile görüşecek. Yine çözüm sağlanamazsa CHP Genel Merkezi’ne yürünecek ya da ölüm orucu başlatılacak.

  Karşıyaka Belediyesi’nce 1 Mayıs günü işten çıkartılan ve 3.5 aydır Örnekköy Şantiyesi’ndeki çadırlarda eylem yapan 276 Kent A.Ş. işçisi, çözüm için Ankara’daki CHP Genel Merkezi’ne yürümeye ya da İzmir’de kalıp ölüm orucuna başlamaya hazırlanıyor. Hafta içinde son kez İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile görüşmeye çalışacak olan sendika temsilcileri, çözüme yönelik somut bir adım atılamaması durumunda bu iki seçeneği devreye sokacak. Her iki eylemin detaylarına da işçiler karar verecek.
  Çözüm için çare yok
  İşçiler, kendi aralarında yaptıkları görüşmeler sonunda ya Ankara’ya yürüyüp CHP Genel Merkezi önünde çadırlar kurarak işlerine dönmek isteyecek ya da İzmir’de kalıp kentin çeşitli noktalarında gruplar halinde ölüm orucuna başlayacak. İşçilerin bu kararı, örgütlü oldukları DİSK ve Genel-İş Sendikaları’nın Genel Merkezleri’nce de olumlu karşılandı. Genel-İş Sendikası her iki eylemde de kullanılabilmesi için 52 bin TL’lik ambulans aldı. Genel Başkanlar da, çözüm için başka çarenin kalmadığı görüşünde birleşti. Eylem takvimi tam olarak netlik kazanmasa da hazırlıkların bitme aşamasına geldiği öğrenildi.
  Çarıkla yürüyecekler
  DİSK Ege Bölge Temsilcisi Azad Fazla “DİSK’in tarihinde bu tür eylemler vardır. Gerek yürüyüşler, gerekse ölüm oruçları son başvurulacak yol olsa da hep başarıyla sonuçlanmıştır. Bu tür eylemlere kalkışmak işçilerimizin vereceği karardır. Genel merkezler onların alacağı her kararı destekler. Tek çekincemiz sıcaklardır. Yürüyüş sırasında ‘Anadolu’da kavgaya gitmek’ anlamına gelen ‘çarık’ kullanacağız” dedi. Genel-İş sendikası 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çınar ise “Hafta içinde son kez Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ile konuşmayı deneyeceğiz. Eğer olumlu bir sonuç alamassak bu iki eylemden birini hayata geçireceğiz. İşçi kardeşlerimizin sağlık durumuna göre belki iki eylemi de aynı anda yürütürüz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı