"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Ya alandan geri dönseydim

AZİZ Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyonun ilk günlerinde gerçekten çok moralsizdi.

Birkaç gün içine kapanmış, yakın çevresi dışında kimseyle görüşmemişti.
Şimdi ise tam aksi bir ruh halinde...
Hatırlıyorum...
Ahmet Piriştina’nın vefatından hemen sonra meclisin oylarıyla Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Aziz Kocaoğlu, aylarca sabahın ilk ışıklarında çalışma ofisine geliyor, gece yarılarına kadar çalışıyordu.
Yakın çalışma arkadaşlarından brifingler alıyor, öğlen de İzmir’in sokaklarına çıkıyor, sonra yine ofisine kapanıp projelerin ayrıntılarına gömülüyordu.
Bugün de çok farklı değil...
Sabah 7.30’da binaya giriyor, gece yarısından önce de evine gitmiyor.
Yani belediyeye yapılan operasyonun ilk saatlerinde üzüntüsünden oturduğu yerden kalkamayan, gözaltı süresince de bir dakika gözünü kırpmayan, ofisini terk etmeyen Başkan, son birkaç gündür sanki doping almış gibi...
* * *
Her seçim döneminde İzmir’e gözler daha fazla çevriliyor.
Yine öyle...
İzmir’i sembol yapan değerler aslında Türkiye’nin özlediği ve varmak istediği yer...
Aziz Kocaoğlu da buna dikkat çekiyor.
“İzmir’i, İzmirlileri kimse yıpratmaya kalkmasın. Çünkü Türkiye için hepimiz çok farklı bir gelecek hayali kuruyorsak, bunun temeli bu coğrafyadan atılacak. Türkiye’ye İzmir’ce bir dil, İzmir’ce bir siyaset üslubu, İzmir’ce bir demokrasi anlayışı gerekir...” diyor.
Bir yandan seçim, bir yandan belediyeye yapılan operasyon, bir yandan da EXPO meselesi İzmir’i Türkiye’nin gündemine daha fazla soktu.
Üstüne Kocaoğlu’nun Paris heyetinde yer almaması belki protesto değil ama kendisine yapılan bir haksızlık gibi gördüğü olaylar karşısında tavır alması da hem eleştirildi, ama bazı çevrelerden de destek gördü.
Özellikle de sokaktaki İzmirli’den...
Dün de altını çizerek yazmıştım.
Ben Aziz Kocaoğlu’nun Paris’e gitmesini tercih ederdim.
Hala da öyle düşünüyorum.
Ama www.hurriyet.com.tr de yaptığımız anket karşımıza çok farklı bir tablo çıkardı.
* * *
Anketin sonuçlarını Hürriyet’in İnternet Yayın Yönetmeni Fatih Çekirge’yle birlikte Aziz Kocaoğlu’na sorduk.
Hatta Çekirge, “Bu lokal moralsizliği içine atıp mektubu Paris’e götürmeliydiniz. Ama yüzde 65 doğru yaptığınızı söylüyor, demek ki biz yanılmışız” deyince...
Aziz Kocaoğlu, bizi şaşırtan ve düşünmediğimiz bir cevap verdi.
Ve dedi ki...
“İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyon sürüyor. Şahsen ben sorduğum bazı sorulara cevap alamıyorum. Diyelim, ben alamıyorum. Ya avukatlar... Avukatlarımız da tatmin oldukları cevapları alamıyor. Avukatlarımıza bilgi vermiyorlar. Bu durumda nasıl savunma yapacaklar, bir eksiğimiz veya yanlışımız var mı nasıl bilecekler? İşte böyle bir durum var. Yani ortada net bir fotoğraf yokken, operasyonun seyri belli değilken, Paris’e konu EXPO da olsa gitmek istemedim. Ya havaalanında bana da ‘Yurtdışına çıkamazsınız’ deselerdi. Ne diyecektim? Böyle bir durum söz konusu değil. Hem kendimden eminim hem de arkadaşlarımdan... Zaten bizi herkes biliyor, tanıyor. Nasıl bir adam olduğumuzu artık anlatmamıza gerek de yok. Ama gelişmeleri sadece tahmin ediyorum. Yani bilmiyorum. Çünkü bilgi alamıyorum. Ben de avukatlarımız da... Birincisi... Bazı şeyler netleşmeden İzmir’i terk etmeme kararım var. İkincisi... Kimse endişelenmesin, EXPO süreci devam edecek, en iyi ev sahipliğini biz yapacağız. Bu fuarın bir devlet projesi olduğunun da farkındayız, hükümet yetkilileriyle bürokrasimizle bu yarıştan galip çıkmak için elimizden geleni yapacağız...”
* * *
İşte Aziz Kocaoğlu’nun EXPO’yla ilgili son görüşleri ve operasyonla ilgili son ruh hali böyle...
X