Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ya 35 bin YTL ya da kızını

  Serhat ALAATTİNOĞLU/İSTANBUL (DHA)
  04.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  O, daha 13’ünde... Çocukluğunu bile yaşayamadı... Ağabeyinin kaçırdığı kızın ailesi, anne-babasını tehdit edip; "Ya 35 bin YTL, ya kızını" dedi ve feodal törelere acımasızca kurban edildi... Berdel edilip, 17 yaşında Muttalip A.’ya imam nikáhı ile verilen S.G., "Tam 5 ay işkence gördüm, tecavüze uğradım" diye polise sığındı.

  BERDELE kurban verilen 13 yaşındaki kız çocuğu S.G., polise sığındı. Eminönü Çocuk Büro Amirliği’ne gelen 13 yaşındaki S.G., 17 yaşındaki Muttalip A. ile zorla evlendirildiğini, 5 aydan bu yana Kumkapı’da bir eve kapatılıp, işkence ve tecavüze maruz kaldığını söyledi. İddialara göre olay şöyle gelişti: Diyarbakırlı Ramazan G., sevdiği kızı ailesinden istedi. Ancak, olumsuz yanıt alan Ramazan G, S.A.’yı kaçırarak dini nikáh kıydı. Batmanlı S.A.’nın ailesi de kaçan kızlarına karşılık aileden 35 bin YTL para, ya da ailenin 13 yaşındaki kızı S.G.’nin ’berdel’ usulü ile oğulları Muttalip A.’ya verilmesini istedi. Ramazan G.’nin ailesi, parayı bulamayınca, kızlarını verdi. Zorla kocaya verilen S.G., 5 ay kaldığı evde ilaç içerek ve bileklerini keserek yaşamına son vermek istedi. Ancak kayınvalidesi tarafından kurtarıldı. Sonunda fırsatını bularak evden kaçan S.G. polise sığındı.

  S.G., sosyal gözetmen nezaretinde polise verdiği ifadesinde şöyle dedi: "Muttalip’e onu istemediğimi söyledim. Ama bana zorla sahip oldu. İstemeye istemeye ilişkiye zorlandım, 5 ay boyunca bana defalarca sahip oldu." S.G.’nin ifadeleri üzerine Muttalip A. ile babası Medeni A., annesi Emine A. gözaltına alındı. Savcılık, Muttalip A.’yi ’zorla alıkoyma ve tecavüz’, anne ve babayı da ’suça iştirak etme’ suçlamasıyla mahkemeye sevk etti. Mahkeme bu üç kişi ile S.G.’nin babasını tutuklayarak cezaevine gönderdi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı