ANKARA HABERLERİ

“Y” Nesli Bu Ofislerde Çalışacak

IHA
06.10.2015 - 10:34Son Güncelleme :

İŞ YAŞAMINDA TÜM GELENEKSEL ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİREN VE YERLEŞİK KALIPLARI YIKAN Y KUŞAĞI, “ÖZGÜR VE ESNEK OFİSLER”DE İŞİ, SOSYAL HAYATI VE SPORU BİR ARADA YÜRÜTMEK İSTİYOR.

IHA

Bağımsız olmayı seviyorlar, özgürlüklerine düşkünler. Farklı düşünenlere karşı fazla eleştirel olsalar da önceki kuşakların tersine bir arada olma fikrine yatkınlar. Sosyalliğe önem veriyor, internet teknolojilerini aktif kullanıyorlar. Bilgisayar ve internetle büyüdükleri için zeki ve aynı anda birden fazla iş yapmaya yatkınlar. İş hayatında geleneksel alışkanlıkları tersine çevirip, tüm yerleşik kalıpları zorluyorlar.
Y kuşağından söz ediyoruz. Bu kuşak, mesai saatleri ya da kurallardan çok yapılan işi önemsiyor. İş saatinden çok işe odaklılar. İşyerinin bir demirbaşı değil de işin bir parçası olmayı yeğliyor. Y kuşağı iş, sosyal hayat ve sporu bir arada yapmak istiyor. Eski kuşakların spontane sürdürdüğü verimsiz alışkanlıkları sorgulayıp değiştirebiliyorlar. Bu kuşak, masaüstü telefonların kullanım ömrünün bittiği görüşünde... Yüzde 60’ı iş yerinde kendi cihazını kullanıyor. Her açıdan farklı bir profil sergileyen Y kuşağı, “esnek ve özgür ofisler” istiyor. İletişimi en üst düzeye çıkaran "get together" buluşma mekânları; iş arkadaşları ve farklı bölümler arasında bilgi alışverişi, çalışan motivasyonu, verim ve aidiyet hissini artıran kafeteryalar, küçük mutfaklar, rahat oturulan alanlar ve yüksek konsantrasyonlu çalışma mekânları, Y kuşağının iş hayatındaki olmazsa olmazları.
Artık çalışma düzenini, işyerlerini, ofisleri; bu kuşağın beklenti ve özelliklerine göre dizayn etmemiz gerekiyor. Ankara’da “mutlu ofis” konseptinde hayata geçirilen Regnum Sky Tower, işte bu trendi yakalamış bulunuyor. Regnum Sky Tower, Y kuşağının iş yaşamındaki tüm bu beklentilerine karşılık veriyor.
Y KUŞAĞI İŞ HAYATINA DAMGASINI VURUYOR
1980-1999 arası doğan 16-35 yaş grubundaki kesim, “Y kuşağı” olarak adlandırılıyor. Kuşaklar arası farklılık en fazla bu nesilde görülüyor. Bir an önce yönetici olmak ya da kendi işini kurmak istiyorlar. Çokuluslu şirketlerin yönetim kademelerinde aktifler. Yüzde 89’u saat 09.00-18.00 zamanlı çalışmanın verimi artırmadığını düşünüyor. Uzaktan çalışma sistemini tercih edebiliyorlar; katılımcıların yüzde 45’i bu sayede daha fazla uyuyabildiğini, yüzde 35’i daha fazla fiziksel egzersiz yapabildiğini, yüzde 42’si ise daha sağlıklı beslendiğini söylüyor; yüzde 44’ü kendilerini daha pozitif, yüzde 53’ü ise daha az stresli olduğunu dile getiriyor. Y kuşağı, halen ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 35’ini oluşturuyor. Bu oran 10 yılın sonunda yüzde 58’e çıkacak. ABD İş Gücü İstatistik Kurumu’na göre de 2030 yılında dünyadaki iş gücünün yüzde 75’ini Y kuşağı oluşturacak. Yakın gelecekte iş hayatının kuralları tamamen Y kuşağının karakteristik özellikleri ve beklentilerine göre yeniden şekillenmiş olacak.
Y KUŞAĞININ ARADIĞI HER ŞEY REGNUM SKY TOWER’DA
Ankara’da “mutlu ofis” mottosuyla yola çıkan Regnum Sky Tower, Y kuşağının çalışacağı ofis tipine öncülük ediyor. 150 metre yüksekliğindeki Regnum Sky Tower, kapalı yüzme havuzundan, şehir manzaralı gezi terasına, restorandan spor merkezine, sinemadan 2 bin 500 metrekarelik anti stres bahçesine, squash, playstation, mini golf ve özel misafirlerini ağırlayabileceği “VIP lounge”a sağladığı çeşitli sosyal donatılar ve konforla, çalışanı ofise bağlayacak, onları işin bir parçası yapacak nitelikte.
Proje ortaklarından Canpa Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özcan, çalışan mutluluğunun iş verimine etkisine dikkat çekerek, işi ve performansı canlandırmanın yolunun, özgür, esnek ve “eğlenceli ofisler”den geçtiğini söylüyor.
Küçük ofislerde, sıkışık oturmanın toplantı verimini düşürdüğü, bunun da Y kuşağına göre olmadığına işaret eden Özcan, şu bilgileri veriyor:
“Regnum Sky Tower’da etkili sunumlar ve toplantılar için özel olarak planlanıp her detayın düşünüldüğü dört farklı toplantı salonu var. Toplantılara renk katacak mini golf sahasını da işte başarı için akılcı bir yol olarak düşündük. Regnum Sky Tower’a özgü bir başka imkân ise eğlence odası… Bu da iş yoğunluğundan bunalmış çalışanı rahatlatmak, kafasını boşaltıp dikkatini yeniden toplamasını sağlamak amacıyla film izleyebileceği, fotoğraf bakabileceği, oyun oynayabileceği ya da uzanıp kafasını dinleyebileceği bir bölüm olarak düşünüldü. Egzersiz ve spor, iş stresinden uzaklaşmada etkin rol oynuyor. Ancak spor salonuna gitmek için ayrı, oradan eve uğrayıp işe hazırlanmak için ayrı zaman gerektiği için birçok çalışan istediği halde buna vakit ayıramıyor. Regnum Sky Tower’ın havuzlu, squash kortlu ve SPA merkezli fitness center’ı, çalışanı bu açmazdan kurtarıyor. Regnum Sky Tower’ın 75 m yükseklikteki Happy Hour Lounge’ı da çalışanlar arasındaki uyum ve ekip ruhunu geliştirecek barbekü partileri ve benzeri etkinlikler için imkân sunuyor. Regnum Sky Tower’da çalışanlara sunulan bir imkan da VIP lounge… Bu bölümde, çok önemli bir toplantı öncesi, misafirleri hoş bir müzikle, şehrin manzarasına karşı hafif içeceklerle buluşturma imkânı sunuluyor.”
Özcan, çalışanların performansını artıracak daha birçok özgün unsura sahip Regnum Sky Tower’ın, gelecekte tamamen Y kuşağının damgasını vuracağı iş yaşamının tüm gereklerini bünyesinde barındırdığını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden “Y” Nesli Bu Ofislerde Çalışacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2015 tarihinde saat 10 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça “Y” Nesli Bu Ofislerde Çalışacak haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı