« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Wushuda hedef 100 bin sporcu

Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz, öncelikli hedeflerinin lisanslı sporcu sayısının yüz bin rakamına ulaştırmak olduğunu söyledi.

Ankara-DHA
SON GÜNCELLEME

Türkiye Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz, 2009 yılında 16 bin civarında olan lisanslı sporcu sayısının 2010'da 22 binin üzerine, bin 200 olan aktif sporcu sayısının ise 10 bine yükseldiğini belirterek şöyle konuştu: "2010 yılı için kendimize hedefler koymuştuk. Lisanslı sporcu sayısı hedefimiz 20 bin, aktif sporcu hedefimiz ise 5 bindi. Hedeflerimizin üzerine çıkarak lisanslı sporcu sayımızı 22 bin 318'e, aktif sporcu sayımızı ise 9 bin 994'e yükselttik. Bizim federasyon olarak öncelikli hedefimiz lisanslı sporcu sayımızı 100 bin rakamının üzerine taşımak. Bu yıl 20 ilde, 20 Çinli antrenörle aynı anda eğitim çalışmaları planlıyoruz. Öncelikle ilköğretim öğrencilerine ulaşmayı hedeflediğimiz bu eğitimlerde her yaştan insanımıza wushu sporunu yaptırmak istiyoruz."

"KAMP EĞİTİM MERKEZİ KURACAĞIZ"

Wushunun dünyada bir çok ülkede tedavi amaçlı yapıldığına değinen federasyon başkanı Akyüz, "Wushu farklı bir spor. Dünyada 600 milyon insan wushu yapıyor. 18 ülkede ise wushu; bedensel, zihinsel ve ruhsal açıdan tedavi amacıyla yapılıyor. Bizde yapmış olduğumuz eğitim çalışmalarında bu üç etkiyi tespit ettik. Tedavi gören ve ilaç kullananların bu sporla ilgilenmeye başladıktan sonra tedavi süreçlerinin hızlandığı ve hastalıklarından kurtuldukları gözlenmekte. Bu sporu tabana yaymak ve yerinde eğitim vermek için 'Wushu Kamp Eğitim Merkezi' ve 'Wushu Spor Üniversitesi' kurmak için çalışmalarımız sürüyor" ifadelerini kullandı.

"2010 KENDİMİZİ İSPAT YILI OLDU"

Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yaparak hem organizasyon, hem de bu şampiyonada elde ettikleri toplam 79 madalya ile kendilerini ispat ettiklerine vurgu yapan Akyüz, "Avrupa Şampiyonası'nda büyük bir başarı elde ederek takım halinde ikinci olduk. Artvin'de birincisini düzenlediğimiz Kafkas Kupası'na 6 ülkeden 200'ün üzerinde sporcu katıldı. Diğer taraftan dünya şampiyonasında da ilk defa taolu branşında gençler kategorisinde bronz madalya kazandık. Bu bir ilk oldu ama devamını getirmek ve dünya şampiyonlukları yaşamak istiyoruz" dedi.

2011 yılında çok önemli organizasyonlara da evsahipliği yapacaklarını belirten Akyüz, "Dünya Büyükler Wushu Şampiyonası'nı İzmir Halkapınar Spor Salonu'nda düzenleyeceğiz. 2011 Akdeniz Şampiyonası'na da talibiz. Evsahipliğimiz durumunda Antalya'da yapacağız. Diğer taraftan Akdeniz Wushu Federasyonu kuruldu ve federasyonumuzun Asbaşkanı Ahmet Faruk Ünsal başkan vekilliğine seçildi" diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz