Spor "Wushu tam bir aile sporu"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Wushu tam bir aile sporu"

YEREL HABERLER "WUSHU TAM BİR AİLE SPORU"

Wushu Federasyonu Başkanı Abdurrahman Akyüz, Çinlilerin ata sporu olan wushuyu öğrenmek için Çin ile yakın temasta olduklarını söyledi.

Akyüz, Ankara'da devam eden “11. Dünya Wushu Şampiyonası”nda, Peygamber efendimizin, “Hikmet mü'minin yitiğidir, nerede bulursa onu alsın. İlim Çin'de de olsa gidip öğreniniz” hadisini hatırlatarak, “İşte öğreneceğimiz ilim budur. Çocuklarımızı şampiyona öncesi Çin'e gönderdik ve orada iki ay boyuncu dünya şampiyonasına hazırlandılar. Elif'in İstiklal Marşımızı dinletmesiyle de semeresini aldık. Çocuklarım, bundan sonra da spor ve eğitim hayatlarını orada sürdürecekler. Orada nice dünya ve olimpiyat şampiyonluklarını kazanacaklar” dedi.

Wushu, aile sporu

Akyüz, Türkiye'ye wushuda tarihinin ilk altın madalyasını kazandırarak dünya şampiyonu olan kızı Elif Akyüz ile büyük gurur duyduğunu belirterek, “Biz, onları wushu yapması için her zaman destekliyoruz, teşvik ediyoruz ve elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz” şeklinde konuştu. Wushunun, dünyanın en güzel ve en faydalı aile sporu olduğunu savunan Akyüz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlıklı bir yaşam, beden ve ruhun uyumu için herkes kesinlikle bu sporu yapmalı. Ayrıca wushu, tam bir aile sporu. Bizim ailede başta ben ve eşim olmak üzere 4 çocuğum da wushu yapıyoruz. Bu sporu ailece yapanların bir avantajı daha oluyor. Birbirinin eksiğini tamamlıyor, birbirine katkı sağlıyorlar. Elif'in çalışmalarında benden çok annesinin katkısı ve yardımı olmuştur. En küçük kızım 3 yaşında olmasına rağmen, o bile ablaları ve abisiyle antrenman yapıyor.”

 Wushu olimpik olma yolunda

Dünya Wushu Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliğine de seçilen Akyüz, bu spor dalının 2013 yılında tam olimpik spor olacağına inancının tam olduğunu söyledi.

Türkiye Wushu Federasyonu'nun çalışmalarını, uluslararası federasyonun yakından takip ettiğini dile getiren Akyüz, şöyle devam etti: “Uluslararası Wushu Federasyonu başkanı, aynı zamanda Dünya Olimpiyat Komitesi Başkan Vekili ve bu spora çok önem veriyor. Bizi dünya wushu federasyonu üyeliğine de layık gördüler. Burası karar alma noktasında önemli bir yer. Türk sporcularını ve wushu sporunu tanıtma ve yaymada büyük katkı sağlayacak” diye konuştu.

Abdurrahman Akyüz, Dünya Wushu Federasyonu Başkanı ve Dünya Olimpiyat Oyunları Komitesi Başkan Vekili Çinli Yu Zaiqing'in, 2020 yılındaki olimpiyat oyunlarının Türkiye'de yapılması için girişimlerinin ve net telkinlerinin olduğunu vurgulayarak, “Bu konuda kendisi Türkiye'ye destek verdiğini ve bu organizasyona layık olduğunu söyledi ve söylemeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Anne Fatma Akyüz

Elif'in annesi Fatma Akyüz de kızının küçük yaşta büyük başarılar elde ettiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Elif, 18 yaşından küçük olmasına rağmen, dünya şampiyonasında 18 yaş üstü ile yarışıp ilk madalyayı alan sporcu unvanını da kazanmış oldu. Çünkü 14 yaşında olup da 18 yaş üstü ile yarışan ve birinci olan başka bir sporcu yok. Bu da bizim için ayrıca bir gurur kaynağı oldu. Ben de wushu sporunu yıllarca yaptım. Çocuklarımın hepsi de bu sporla büyüdü. Bu spordan sonra derslerindeki başarıları bir hayli arttı. Bu başarılar disiplinli çalışmalar sonunda elde edildi.”

Yurt dışında çocuklarının kas sisteminin en ince detayına kadar incelendiğini bildiren Akyüz, “ Görüldü ki wushu, Türk insanın bedensel yapısına çok uygun. Bizim kas yapımız, Çinlileri bile kıskandırıyor. Çinli uzmanlar, 'sizin kas yapınız bizde olsa, dünyada bizi yenen olmaz' yorumunu yapıyorlar. Bu sporun ülkemizde tanıtımını iyi bir şekilde yapabilirsek, ben inanıyorum ki sporcu sayımızda büyük bir artış olur” şeklinde konuştu. -Dünya şampiyonundan ailesine övgü- Ailesinin, özellikle de annesinin büyük desteğini alarak Türkiye'ye 11. Dünya Wushu Şampiyonası'nda ilk altın madalyayı kazandırmanın mutluluğu ve gururunu yaşadığını dile getiren Elif Akyüz ise, görüşlerini şöyle özetledi: “14 yaşında olmama rağmen 18 yaş üstü sporcularla mücadele ettim ve zor olanı başararak, altın madalyanın sahibi oldum. Şampiyonaya Çinli hocalarımın nezaretinde hazırlandım. Onların her söylediğini harfiyen yerine getirdim ve çok çalıştım. Şampiyonaya iki ay boyunca Çin'de hazırlandım. Bundan sonra daha çok çalışarak bu unvanımı korumak ve ülkeme ileride olimpiyat madalyası kazandırmak istiyorum.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle