Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Wunderteam

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Devrim SAĞIROĞLU

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, bir Avusturya milli takımı varmış.. Bu o kadar muhteşem bir ekipmiş ki, ona ‘‘Harika Takım’’ anlamına gelen ‘‘Wunderteam’’ adını vermişler.

Şimdi ben de size, Türkiye 1.Ligi'nin ikinci yarısı başlarken, böyle bir Wunderteam sunuyorum. Ama bu, çok değişik bir takım.. Bakalım, beğenecek misiniz?

TARAFTAR (Forvet): Otobüslerin camını kırarak, statlardaki koltukları sökerek mala; kesici alet kullanarak cana zarar vermenin, toplumda kin tohumları ektiğini hiç aklından çıkarmamalı.. Küfürden, kavgadan uzak durmalı.. Asıl meziyetin, takımını iyi günde değil, kötü günde desteklemek olduğunu bilmeli.

FUTBOLCU (Forvet): Profesyonelliğin, imza attığı gün bittiğini sanmamalı.. Sözleşmesi yürürlüğe girdiği tarihten, sona erdiği ana kadar yükümlülüğünü idrak etmeli.. Kendine iyi bakmalı ve hileye hurdaya sapmadan takımına yararlı olmaya çalışmalı.

HAKEM (Oyun kurucu): Düdüğünü, vicdanının sesini dinleyerek çalmalı.. Güçlü-güçsüz, büyük-küçük takım ayrımı yapmaksızın, adaleti herkese eşit dağıtmalı.. Hatalı kararlarının sadece insan yapısından kaynaklandığına, hepimizi inandırmalı.

TEKNİK ADAM (Ofansif orta saha): Elindeki kadronun yeterli seviyeye ulaşması için, var gücünü harcamalı.. Takımına, iyi ve centilmence futbol oynatmayı birinci hedef seçmeli.. Galip gelindiğinde, kerameti kendinden bilmemeli. Yenilgi halinde, yanlış adreslere sapmamalı.

YÖNETİCİ (Libero): Fair-Play'i yürekten savunmalı.. Davranışlarıyla, bunu kanıtlamalı.. Toplumu tahrik edici demeçlerden kaçınmalı. Dinamiti patlatmak yerine, kimseyi incitmeden onu nasıl ortadan kaldırabileceğini düşünmeli.

MEDYA (Kaleci): Hatasının, geriye dönüşü yok.. Çünkü, onu geçen top filelerle buluşur.. Medya, şöhret için bulanık suda balık avlayanlara yüz vermemeli.. Dinamiti oyuncak niyetine kullananlara, ekran ve sayfalarını açmamalı.. Kışkırtıcı yayın yapmamalı, taraf tutmamalı.. Yanlışlar kime ait olursa olsun, sergilemekten kaçınmamalı.

HALK (Diğer mevkiler): ‘‘Bu takımın stoperleri, ön liberosu, sağ ve sol dış kanat oyuncuları nerede’’ diye sorabilirsiniz.. Oralarda oynayanlar, herkesin en güvendiği insanlar.. Gerektiğinde savunma yapan, gerektiğinde hücuma kalkan, atakları yönlendirenler onlar.. O mevkilerde forma giyenler, olaylara at gözlüğü ile bakmayan, çoğunlukla bizlerden daha iyi değerlendiren, fanatizme prim vermeyen, objekif kesim.. Toplum vicdanını oluşturan kamuoyu.. Yani, halk..

İşte, bizim harika takımımız bu.. Hep birlikte, böyle bir Wunderteam'i sahaya sürsek mi acaba? ‘‘Geçmiş zaman olur ki, hayali cihan değer’’ demeyin.. Biraz gayret gösterin.. Haydi, rastgele!
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler