Dünya Haberleri

DÜNYA

  WT: Şimdi Türkiye'ye daha çok ihtiyaç var

  ANKA
  28 Ekim 2005 - 13:18Son Güncelleme : 28 Ekim 2005 - 13:18

  Amerikan Washington Times gazetesi, Irak’ta yeterince koalisyon gücü askeri bulunmadığını bu yüzden şimdi Türkiye’ye savaşın başında olduğundan çok daha fazla ihtiyaç duyduğunu belirtti.

  Washington Times gazetesinde yayınlanan bir makalede, Irak’ta başarıya ulaşabilecek kadar koalisyon gücü askeri bulunmadığını bu yüzden şu anda bir müttefik olarak Türkiye’ye savaşın başında olduğundan çok daha fazla ihtiyaç duyduğu ifade edildi.

  Makalede, ABD’nin Kuzey Irak’taki PKK varlığı ile mücadele etmenin gerekliliği konusunu anlamamaya devam etmesi halinde bunun çok büyük bir hata olacağı aktarıldı.

  Türkiye’nin bütün zorluklara rağmen büyük bir mücadele verdiği aktarılan yazıda, Iraklı Kürkler’in de değişime ayak uydurması gerektiği çünkü PKK’ya karşı müdahalesizliğin ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına aykırı düştüğü belirtildi.

  Arapların Türkiye’yi "gerçek Müslüman" olarak kabul etmediği belirtilen yazıda, Türkiye’nin bölgedeki tek laik ve demokratik ülke olduğu ifade edildi.

  Yazıda, Arapların Türklerin kendilerini Batı’ya çok fazla verdiğine inandığı aktarılarak yeni Irak Anayasası’nın da Türkiye’deki kadar laik olmadığı belirtildi.

  Makalede, Türkiye’nin aynen İsrail gibi bölgede zor kabul edildiği belirtildi ancak Türkiye’nin belki de tarihinde ilk kez bütün komşularıyla iyi geçindiği ifade edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı