Dünya Haberleri

  WT: Nefret dolu Türk basınının verdiği zarar ağır oldu

  Hürriyet Haber
  19.03.2005 - 11:15 | Son Güncelleme:

  The Washington Times gazetesi, Türk medyasının anti Amerikan kampanya yaptığını ve iki ülke ilişkilerine zarar verdiğini yazdı.

  TÜRK BASININDAN ALINTI YAPTI

  Washington Times Gazetesi'ndeki Andrew Borowiec imzalı yazıda, "Türkiye’nin nefret dolu anti- Amerikan medya kampanyası duruluyor, ama diplomatlar, iki müttefik arasındaki ilişkilerin zarara uğradığını söylüyor" denildi.  Cumhuriyet gazetesinin "ABD, Türkiye’nin kendisiyle koşulsuz işbirliği yapmasını istiyor. Böyle bir işbirliğinin reddedilmesi halinde Washington Türkiye’yi tecrit etmekle, hatta daha da ileri giderek onu hedef ülke haline getirmekle tehdit ediyor" değerlendirmesine yer verildi.

  Yazıda, Ortadoğu gazetesi köşe yazarı Ahmet Çakar’ın satırlarından da alıntı yapıldı. Çakar’ın kaleme aldığı "Soğuk Savaş döneminin barış ve özgürlük sever ülkesi şimdi barışın ve özgürlüğün düşmanı oldu... Tüm dünyaya hükmetmeyi hayal eden ABD, özellikle Müslüman ülkelere saldırıyor ve Müslüman kanlarını akıtıyor" yönündeki ifadelerine dikkat çekildi.

  "TÜRK YÖNETİM ÇEVRELERİ ’METAL FIRTINA’YI SEVDİ"

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği işaretlerin kafa karıştıcı olarak algılandığı belirtilen yazıda, "Bir gün Washington ile aradaki farkları çok küçük gösteriyor, başka bir gün bunların etkisine ilişkin uyarıda bulunuyor" denildi. Yazıda, ABD’nin Türkiye’yi işgal senaryosunu işleyen "Metal Fırtına" adlı kitabın üçüncü baskısını yaptığı ancak ABD Büyükelçiliği’ni bunun ötesinde kaygılandıran durumun ise, kitabın Türk ordusunda ve hükümet çevrelerinde kısmen takdir edilmesi olduğu savunuldu.

  Türklerin yüzde 82’sinin Bush yönetiminin politikalarına olumsuz baktığı anımsatılan yazıda, Ankara ve Washington arasındaki ana sürtüşme noktalarının, Kürt konusunda ortaya çıktığına dikkat çekildi. Bu noktaların, "ABD’nin Kürt asilere destek verdiği yönündeki Türk algılaması, Irak’ta bağımsız Kürt devletine Amerikan desteği korkusu ve Türkler’in Irak’taki duruma yönelik eleştirisi" olduğu ifade dildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı