WSJ: Derviş, IMF’de güçlü aday ama önünde ‘Merkel engeli’ var

Hürriyet Haber
18 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 18 Mayıs 2011 - 00:26

IMF’nin cinsel saldırı suçlamasıyla tutuklanan başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın yerine adı geçen Kemal Derviş, Wall Street Journal (WSJ) tarafından da ‘güçlü aday’ olarak nitelendirildi. Ancak gazete, Almanya Başbakanı Merkel’in Derviş’e engel olabileceğine dikkat çekti.

DÜNYANIN gündemine bomba gibi düşen Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn’ın cinsel tacizden New York’ta tutuklandıktan sonra cezaevine gönderilmesi, olası halefine ilişkin yorumları artırdı. Dün bu konuyu ele alan gazetelerden biri olan Wall Street Journal, IMF başkanlığınde adı geçen Devlet eski Bakanı Kemal Derviş için Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “en büyük engel” oluşturacağını öne sürdü. Gazetenin internet sitesindeki “Kemal Derviş, IMF Başkanı olmak için Almanya’nın ‘Avrupalı olma’ testinden geçecek mi” başlıklı yazıda, “Derviş, öne atılması halinde güçlü bir aday olabilir, ama bu durum, Almanya Başbakanı Merkel açısından da, onun bir Türk’ü Avrupalı olarak sayıp saymadığına dair zorlu bir test olacak” ifadesi kullanıldı.

Derviş görmezlikten gelinmez

Merkel’in yeni IMF başkanının bir Avrupalı olmasını istediğini net bir biçimde ortaya koyduğunu kaydeden gazete, Merkel’in geçmişte Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğunu da açıkça ifade ettiğine dikkat çekerek şöyle devam etti: “Bu Sayın Derviş için büyük engel oluşturur. Yine, Sayın Derviş, görmezlikten gelinmesi zor bir aday olur. Hem Washington’da hem de Avrupa başkentlerinde güçlü bağları var ve Avrupa’nın IMF yönetimine koyduğu kilidinin kırıldığını görmek isteyen gelişmekte olan dünyanın bu arzusunu tatmin eder.”

Politikaları kriz testini geçti

ABD’li gazete, Derviş’in kariyerine ilişkin ayrıntılı bilgi verdiği haberinde Derviş’in şekillendirdiği ekonomik programının Türkiye’yi 2001 yılındaki çok kötü bir finansal krizden kurtardığını, AK Parti tarafından benimsenen politikalarının küresel kriz testini geçtiği yorumunu yaptı. Haberde, İstanbul Analytics’ten iktisatçı Atilla Yeşilada’nın, Türk hükümetini kastederek, “Onu desteklememeleri için bir neden görmüyorum. Türkiye için büyük bir başarı olur” sözlerine de yer verildi.

Telegraph: Merkel’in favori adayı Weber

İNGİLİZ gazetesi Telegraph, IMF başkanlığı için en güçlü adayların, Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde ve Alman Bundesbank eski Başkanı Axel Weber’in olduğunu yazdı. Gazete “aşırı şahin” dediği Weber için “Şansölye Merkel’in favori adayı olduğu inanılıyor” dedi.

Guardian: Yükselen ekonomiler blok halinde oy verir

GEÇTİĞİMİZ günlerde IMF Başkanlığı için Kemal Derviş’in adını ilk gündeme getiren gazete olan İngiliz The Guardian, Derviş’in gelişmekte olan ülkelerin desteğini alacağını yazdı. Gazete, IMF başkanlığı içina nılan isimler için şu değerlendirmeleri yaptı:
İngiltere’nin eski Başbakanı Gordon Brown: Son dönemde küresel ekonomi konusunda yaptığı konuşmalar konumunu güçlendiriyor.
Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde: Seçilmesi halinde 5’inci Fransız olacak.
Brookings Enstitüsü Küresel Ekonomi ve Kalkınma Programı Başkan Yardımcısı Kemal Derviş: Yükselen piyasa ekonomileri, 2000 yılında Türkiye’nin Maliye (ekonomi) Bakanı olarak ülkenin iflasını önlemek için IMF ile birlikte çalışan ve halen Washington’daki Brookins Enstitüsü’nün küresel ekonomi programı direktörü olan Derviş gibi alternatif adaylar için blok halinde oy kullanır.
İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer: Ünlü ekonomist Nouriel Roubini’nin parlak dediği Stanley Fischer, ‘şahin’ gibi değerlendiriliyor.
Güney Afrika Maliye Bakanı Trevor Manuel: Bakan, siciline zarar verecek bir ‘ırkçılık’ tartışması içinde bulunuyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı