AFYONKARAHİSAR HABERLERİ

Wolfgang Ott'a AKÜ'den fahri doktora

DHA
29.05.2018 - 17:31Son Güncelleme :
DHA

 

Satılmış AKKAŞ/AFYONKARAHİSAR, (DHA) - AFYON Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Senatosu'nun 7 Temmuz 2015 tarihinde aldığı kararla Devlet Konservatuvarı İbrahim Alimoğlu Müzik Müzesi'ne en büyük ve kapsamlı bağışta bulunan Alman Dr. Wolfgang Ott'a fahri doktora unvanı verildi.

AKÜ İbrahim Küçükkurt konferans salonunda gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Adem Uslu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, rektör yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Karakaş ve Prof. Dr. İsa Sağbaş, iş insanı İbrahim Alimoğlu, AKÜ öğretim elamanları ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Vali Yardımcısı Adem Uslu, "Afyonkarahisar'ı tanıtırken mermerin, zaferin, termalin başkenti diye vurguluyoruz. Artık bunları defaatle söylemeye gerek bile görmüyoruz, bunu Türkiye'de artık herkes kabul ediyor. Afyonkarahisar'ın bir dünya kenti, bir kültür kenti, bir spor kenti olması noktasında bu müzik müzemizin de çok etkin roller üstleneceğini biliyoruz" dedi.

Dr. Wolfgang Ott da koleksiyonuna 1964 yılında eserleri toplayarak başladığını söyledi. Her ülkede değişik müzik aletlerini toplamaya başladığını belirten Ott, "40 yıl sonra 240 yerli alet toplamış oldum. Bu müzik aletlerinin yanında okuldayken çok az da gitar çalmayı öğrenmiştim. Koleksiyon belli bir sayıya ulaştıktan sonra bir kültürü yansıtmaya başladı. Bu kültür özel bir odada değil halka açık alanda sergilenmeliydi. Bu yüzden Almanya'da müze araştırmalarına başladım ama yer problem oldu. Antalya'daki arkadaşlarım Afyonkarahisar'da İbrahim Alimoğlu adında çok güzel bir müze olduğunu ve burada aletleri koruyabileceğimizi söyledi. İbrahim Bey'e elektronik posta gönderdi. O da kalabalık bir grupla gelerek kontratı imzaladım" diye konuştu.

Tören Dr. Wolfgang Ott'a fahri doktora unvanının takdim edilmesi ve Ott'un cübbe giymesiyle sona erdi.

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Afyonkarahisar haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Afyonkarahisar haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Wolfgang Ott'a AKÜ'den fahri doktora haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı