Wolfensohn'un çantasında 5.3 milyar dolarlık paket var

Hürriyet Haber
17.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

BAŞBAKAN Bülent Ecevit'in davetlisi olarak 24-28 Mayıs'ta Türkiye'yi ziyaret edecek olan Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, çantasında 5.3 milyar dolarlık bir kredi paketi ile birlikte geliyor.

Türkiye'de üst düzey temaslarda bulunacak olan Wolfensohn'un ziyareti süresince bir Dünya Bankası heyeti de teknik düzeyde görüşmeler yapacak. Heyetin yapacağı görüşmelerde, yapısal uyum kredileri çerçevesinde kamu harcamalarının gözden geçirilmesi ve emeklilik reformu konuları ele alınacak.

Dünya Bankası yetkilileriyle yapılacak görüşmelerde toplam tutarı 5.3 milyar dolara ulaşan Türkiye'ye yönelik kredi projelerinin gündeme gelmesi bekleniyor.

Dünya Bankası, toplam tutarı 750 milyon dolar olan ve iki dilim halinde kullandırılacak Ekonomik Reform kredisi ile Türkiye'nin uyguladığı makrokenomik program, sosyal güvenlik, tarım, telekomünikasyon ve enerji sektörü reformları ile özelleştirme programını desteklemeyi amaçlıyor.

Bankacılık alanında yapılan kurumsal düzenlemelerin desteklenmesi amacıyla Dünya Bankası'ndan sağlanacak olan Mali Sektör Uyum Kredisi ise üç yıl içinde ikişer dilim halinde kullandırılacak. Bu kredinin toplam tutarı 1.5 milyar dolar olarak öngörülüyor.

Bu arada 2001-2003 dönemini kapsayan Ülke Yardım Stratejisi kapsamında Banka'dan sağlanacak ve reform programını da destekleyecek proje kredisi tutarının 2 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ayrıca, bu dönemde kullanılabilecek Banka garantileri için toplam 250 milyon dolarlık bir garanti rezervinin ayrılması düşünülüyor.

Ayrıca yapısal politikaların desteklenmesini sağlamak için 750 milyon dolarlık Kamu Sektörü Uyum Kredisi'nin de program kredisi olarak sağlanmasının sözkonusu olduğu belirtiliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı