Wolfensohn: Hükümet çok iyi işler yapıyor

Hürriyet Haber
27.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÜRKİYE ziyaretini dün deprem bölgesi ve Ankara'daki temasları ile sürdüren Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn, Başbakan Bülent Ecevit'e yaptığı ziyarette, Türkiye'ye övgüler yağdırdı. Wolfensohn, ‘‘Hükümet iyi işler yapıyor’’ dedi.

DÜNYA Bankası Başkanı James Wolfensohn, Türkiye'deki temeslarına dün deprem bölgesi ve Ankara'da devam etti. Ankara'da ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret eden Wolfensohn, Başbakan Bülent Ecevit'e yaptığı ziyarette, Türkiye'ye üç yıl boyunca 5 milyar dolarlık destek sağlayacaklarını hatırlattı. Parlamento ve hükümetin, ekonomik reform programı ve yapısal reformlar konusunda ciddiyet gösterdiğini belirten Wolfensohn, ‘‘Başbakan Ecevit ile görüşmemizde, önümüzdeki dönemin çok önemli olduğu hususunda mutabık kaldık, hükümet, harikulade işler yapıyor’’ dedi.

Ecevit ile görüşmesinde, gündemde olan meselelere de değindiklerini, sosyal adalet, özellikle kırsal bölgelerde yoksulluk gibi meselelerin bunlardan birkaçı olduğunu kaydeden Wolfensohn, şunları söyledi:

Mali sistemin yeniden reforme edilmesi, enerji meseleleri, eğitim, emeklilik gibi konulara değindik. Önümüzdeki dönemin çok önemli olduğunda mutabık kaldık. Daha önce de Parlamento'da düşüncelerimi ifade ederken, Dünya Bankası ile ortaklığın Parlamento'yu da içine aldığını ifade etmiştim. Bu seyahatim bana şunu gösterdi, gerçekten de, hükümet ve Parlamento, ele aldığı işler konusunda çok ciddi ve Başbakan'ın liderliği çok önemli.''

Wolfensohn, Ecevit'i ziyareti öncesinde Devlet bakanı Recep Önal'ın onuruna verdiği öğlen yemeğine katıldı. Önal, yemek sonrasında yaptığı açıklamada ‘‘Ekonomik program ile ilgili eğitimden tarıma bütün konuları ele aldık’’ dedi. Önal, ana mesaj olarak Wolfensohn'un ‘‘Türkiye, Batı için çok önemli bir yerde. Onun için elimizden gelen ne varsa destekleyeceğiz’’ şeklinde konuştuğunu ifade etti. n ANKARA

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı