Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Windows'un sürprizleri

  Hürriyet Haber
  09.05.2011 - 09:44 | Son Güncelleme:

  Windows'a gizlenmiş bu 5 sürpriz yumurta eminiz sizin de çok hoşunuza gidecek.

  Yıllardır bilgisayar kullanıyor olabilirsiniz ama bilgisayarınızdaki gizli sürprizlerin hepsinden haberdar olmadığınıza eminiz. Örneğin Windows'un hesap makinesinin çok basit bir hesaplama hatası yapabildiğini veya Solitaire oyununda mutlu sona sadece 1 saniyede ulaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Gelin nasıl olduğunu beraber görelim...

  Hesap Makinesi
  Çok basit bir matematik işlemi. Önce 4'ün kara kökünü alın. Sonra çıkan sonuçta 2 çıkartın. Sonuç ne çıktı? Sizin cevabınız ne olursa olsa eminiz Windows'un hesap makinesi hiç tahmin edemeyeceğiniz bir sonuç verecek.

  Solitaire (Sadece Windows XP)
  Hala Windows XP kullanıyorsa ve Solitaire oyununda zorlanıyorsanız işte siz bir ipucu. Oyunu açın ve ALT + SHIFT + 2 tuşlarına aynı anda basın. İşte sadece bir saniyede mutlu son...

  Not Defteri (Sadece Windows XP)
  Sadece hala Windows XP kullanıcılarının şahit olabilecekleri bir başka sürpriz. Not Defteri'ni açın ve şu cümleyi tırnak işaretleri olmadan yazın: "Bush hid the facts" ve dosyayı kaydedin. Kapatın ve tekrar açın. Şimdi büyük ihtimalle siz de karşınızda Çinceye benzer karakterler göreceksiniz.

  Dosya İsimleri
  Windows'ta klasörlere her istediğiniz ismi veremeyeceğinizi biliyor muydunuz? Microsoft, bazı klasör isimlerini, klasörler nerede bulunursa bulunsun kullanmanıza izin vermiyor. Bu yüzden PRN, LPT1 - LPT9 arasın, NUL, COM1 - COM9 arası ve CLOCK$ isimlerle dosya oluşturmanız mümkün değil.

  Word
  Word'ü açın ve şu cümleyi tırnak işaretleri olmadan yazarak Enter tuşuna basın: "=rand (5,10)". Eğer biraz daha büyük bir deneme yapmak isterseniz yine tırnak işaretleri olmadan "=rand (200,99)" yazmayı ve Enter'a basmayı da deneyebilirsiniz.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı