Teknoloji Haberleri

  Windows'u çökerten güvenlik açığına dikkat!

  Hürriyet Haber
  29.05.2017 - 07:15 | Son Güncelleme:

  Yeni keşfedilen bir güvenlik açığı(bug), bu Windows sürümlerinin internet üzerinden kolayca yavaşlatılıp, çökertilmesine izin veriyor!

  Yeni keşfedilen bir bug'ın Windows Vista, Windows 7 ve 8'i sadece fotoğrafların adını değiştirerek kilitleyebildiği ortaya çıktı.

  Bu bug'dan faydalanmak isteyen bir web sitesi, bir resmin konumuna "$MFT" dizisini ekleyebiliyor. "Master File Table / Ana Dosya Tablosu"nu tanımlamakta kullanılan bu dizi web'deki bir resimde kullanıldığında web tarayıcısı, $MFT'ye bir klasör olarak erişemiyor ve dosya gibi erişmeye çalışıyor. Bu durumda tarayıcı bir döngüye giriyor ve dosya sistemi kilitleniyor.

  Bu sırada diğer dosya sistemi işlemleri, dosya kilidinin kalkmasını beklerken kuyruk oluşturuyorlar ve sistemi oldukça yavaşlatıyorlar. Kısa bir süre sonra tüm programlar, dosya sistemine erişemez hale geliyor ve sisteminiz kilitlenebiliyor veya karşınıza mavi ekran hatası çıkabiliyor.

  Hata çok kolay tetiklenebilse de, zararlı veya güvenilmeyen web sitelerine girmediğiniz sürece muhtemelen sorun yaşamayacaksınız. Microsoft sorundan haberdar ancak henüz bir onarım yayınlamış değil. Firma için övünülecek bir nokta, göründüğü kadarıyla Windows 10'un bu hatadan etkilenmemesi.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: BİLGİSAYARINIZ İÇİN 35 MUHTEŞEM DUVAR KAĞIDI

  Çinlilere özel Windows 10 sürümü yayında
  Çinlilere özel Windows 10 sürümü yayında!
  Windows XP'ye uzun bir aradan sonra güvenlik güncellemesi!
  İnternetten korsan film indirenlere Microsoft'tan kötü haber
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı