Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Windows 10 S'te can sıkan kısıtlama

  chip.com.tr
  04 Mayıs 2017 - 07:45Son Güncelleme : 04 Mayıs 2017 - 07:46

  Henüz tanıtılan Windows 10'un özel "kırıpılmış" sürümü Windows 10 S, yeni öğrenilen bu iki kısıtlamasıyla can sıkabilir!

  Microsoft'un hafifleştirilmiş işletim sistemi Windows 10 S ile yeni tanıştık. Chrome OS'a rakip olmak isteyen Windows 10 S'te nelerin eksik olduğunu kısmen biliyorduk, ancak bu bilgiler gelmeye başladı.

  Windows 10 S'in Mağaza dışından uygulama yüklemeye izin vermediğini biliyorduk. İşletim sisteminin bunun yanı sıra üçüncü parti web tarayıcılarını varsayılan olarak seçmeye izin vermediği anlaşıldı. The Verge'ün keşfine göre Microsoft, sıkça sorulan sorular sayfalarında Windows 10 S'in varsayılan tarayıcıyı değiştirmeye izin vermediğini açıkça belirtiyor.

  Mağaza'da bulunduğu sürece üçüncü parti tarayıcıları yüklemeniz ise mümkün (Chrome henüz mağazada yok ancak ilerde Mağaza için sunulabilir). Varsayılan tarayıcıyı değiştirmenize izin verilmemesi, örneğin bir epostada veya Word belgesinde bir bağlantıya tıkladığınızda, Edge'in açılacağı ve bunu değiştiremeyeceğiniz anlamına geliyor.

  Benzer şekilde Microsoft Edge ve Internet Explorer'daki arama sağlayıcısını da değiştirmenize izin verilmiyor. Yani varsayılan arama motoru olan Bing'i değiştirip, Google'a geçemiyorsunuz.

  Seçeneklerinizin elinizden alınması hoş bir şey olmadığından bazı kullanıcıların durumdan hoşnutsuzluk duyacağı kesin. Ancak Microsoft şu sıralar kullanıcılardan gelen geri bildirimleri dinlemekle övünüyor ve yeterince ses çıkarsa, bu katı kurallar belki değişebilir.

  Yeni Microsoft Surface Laptop ilk kez görüntülendi
  Yeni Microsoft Surface Laptop ilk kez görüntülendi!
  Windows 10 S duyuruldu, geliyor!
  Microsoft Windows Phone'un fişini çekti!
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı