Gündem Haberleri

  Wilson, Güler'e ABD'nin kaygılarını iletti

  ANKA
  27.07.2007 - 13:15 | Son Güncelleme:

  ABD’nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson’un, seçimin hemen ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile yaptığı görüşmede ABD’nin Türkiye’nin gaz konusunda İran'la imzaladığı mutabakat zaptına ilişkin kaygılarını dile getirdiği öğrenildi.

  ABD Büyükelçilik Sözcüsü Kathy Schalow da, “ABD’nin politikası değişmedi. Türk yetkilileri de bunu biliyor. Türkiye enerji geleceğine ilişkin kararı kendisi verecek” dedi.

  Ross Wilson’un, çeşitli enerji konuları görüşmek üzere seçim öncesi Bakan Güler’den talep ettiği görüşme, Güler seçim çalışmaları için Ordu'da bulunduğundan bu hafta salı günü gerçekleşti. Wilson, İran ile mutabakat zaptı imzalanmasının hemen ardından randevu talebinde bulunmuş, Güler ise seçim çalışmaları için Ankara dışında olması nedeniyle 22 Temmuz öncesi Wilson’a randevu verememişti.

  Ross Wilson ile Güler görüşmesinde diğer konuların yanı sıra, Washington tarafından pek olumlu karşılanmadığı bilinen anlaşmanın da ele alındığı ifade ediliyor. Wilson’un, Güler’e Washington’un anlaşmaya ilişkin görüşlerini ilettiği kaydediliyor.

  ABD Büyükelçilik Sözcüsü Kathy Schalow da, Wilson-Güler görüşmesini doğrularken görüşmede bir dizi konunun ele alındığını, yapıcı ve verimli bir görüşme olduğunu söyledi. Schalow, “ABD’nin politikası değişmedi. Türk yetkilileri de, bunu biliyor. Türkiye enerji geleceğine ilişkin kararı da kendisi verecek” dedi.

  Ross Wilson da, konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda Washington’un kaygılarını dile getirirken mutabakatın, ABD ve Türkiye arasında Hazar enerji kaynaklarının geliştirilmesine yönelik işbirliğine zarar verebileceğini ve İran’ın nükleer enerji programına ilişkin tutumunu değiştirmesini amaçlayan çabaları olumsuz etkileyebileceğini söylemişti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı