Dünya Haberleri

  Wilma yağması

  Hürriyet Haber
  25.10.2005 - 02:11 | Son Güncelleme:

  Karayipler’de büyük bir yıkıma yol açan Wilma kasırgası, Meksika’da yağmalara neden oldu. Kasırga, ABD’nin Florida Eyaleti’ne de ulaştı.

  WILMA kasırgası Karayipler’de 8 kişinin ölümüne yol açtı. Meksika’da ortaya çıkan kaos ortamında ünlü turistik beldesi Cancun’daki oteller bölgesinde, aç kalan insanlar terk edilmiş dükkanları yağmalamaya başladı. Yağmacılara engel olmak için askeri birlikler ve federal polis gönderildi. Meksika daha toparlanamadan, rekor kırılan kasırga sezonunun son kasırgası dün Florida’ya ulaştı.

  Şiddetini artırdı

  Kasırga, Florida’ya yaklaşmadan önce beklenmedik şekilde şiddetini artırdı ve 3. kategoriye yükseldi. Rüzgar ise saatte 200 km hıza ulaştı. Günlerdir hazırlanan Florida eyaleti yetkilileri mümkün olan her türlü hazırlığın yapıldığını bildirirken Florida Keys ve eyaletin güneybatı sahilleri boyunca zorunlu tahliye emri verildi. Wilma, 2004 Ağustos ayından bu yana bölgeyi vuran 8. kasırga. Wilma yüzünden yapılan tahliye çağrısı da bu yıl Keys için yapılan 4. tahliye çağrısı oluyor. NASA da, kasırgaya karşı önlem olarak Cape Canaveral’deki uzay üssünü kapattı.

  DIŞ HABERLER SERVİSİ
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı