Dünya Haberleri

  Wilma gitmeden Alpha geldi

  Kasım CİNDEMİR /WASHINGTON
  24.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Atlantik’te, her yıl, Temmuz başından Kasım ayı sonuna kadar süren kasırga sezonunda ‘son yüz yılın rekoru’ kırıldı. Meksika’nın turizm cenneti beldelerini cehenneme çeviren ve toplam 13 can alan Wilma, Florida’ya doğru yol alırken, Karayiplerde’de bu sezonun 22’nci kasırgası olan ‘Alpha’ hareketlenmeye başladı. Sezonun bitmesine daha bir ayı aşkın bir zaman varken, Alpha ile yüzyılın rekoru da kırılmış oldu. 21 kasırga ile, 1933 sezonu rekoru elinde tutuyordu.

  Yıllık kasırga listesindeki son isim Wilma’ydı. Listedeki isimler tükendiği için, Alpha ile isimlerde Yunan alfabesine de geçilmiş oldu.

  Meksika’nın Yukatan Yarımadası’nı 220 km ile vuran Wilma, bu yıl art arda gelen kasırgalarla sarsılan ve Vali Jeb Bush’a ‘Neden Tanrım?’ sorusunu sorduran Wilma’nın, Florida’yı vuracağı tahmin ediliyor.

  Alpha ise, Dominik Cumhuriyeti’nin güneyinde 100 km’lik bir güçle kuzeydoğuya doğru ilerlemeye başladı. Haiti, Dominik Cumhuriyeti, Bahama adalarının bir bölümü ile ‘Turks ve Caicos’ adalarında önlemler alınıyor.

  Bu sezon, en korkunç kasırga Katrina oldu. Katrina ABD’de beş ayrı eyalette 1280 can alırken, verdiği maddi hasarın ne kadar olduğu hala tam olarak hesaplanamadı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı