Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Williams'tan eskiye dönüş

Williams Formula 1 takımı, yeni otomobilini basına tanıttı. Williams bu sezon iki Güney Amerikalı sürücü; Rubens Barrichello ve Pastor Maldonado ile mücadele edecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Kış testlerine sponsorsuz siyah otomobiyle çıkan Williams takımının bu sezonki otomobilinin neye benzeyeceği merakla bekleniyordu. İngiltere merkezli takım internet üzerinden yeni otomobilini  ve sponsorlarını basına tanıttı.

Venezüella petrollerinin sponsorluğunun dikkat çektiği "FW 33"ün lacivert beyaz boyası pekçok kişi tarafından takımın 90'lı yıllarda kullandığı araca benzetildi.

Williams'ta Brezilyalı deneyimli sürücü Rubens Barrichello koltuğunu korurken, takım arkadaşı geçtiğimiz yılın GP 2 şampiyonu Venezüellalı Pastor Maldonado olacak.

Tüm takımlar gibi Williams da Formula 1'deki yeni kurallara uygun bir otomobil üretebilmek için büyük çaba gösterdi. Özellikle geçişi artırması hedeflenen hareket edebilir arka kanatlar Williams teknik ekibinin de en çok uğraştığı konulardan biri oldu.

Takım direktörü Sam Michael, konuyla ilgili olarak, “Arka kanatlarla ilgili şu çok önemli. Sıralama turlarında kanatları istediğiniz gibi hareket ettirebiliyorsunuz. Sürücü, tam gaz gittiği sırada düğmeye basıp sürtünme etkisinden bir an önce kurtulmak durumunda. Ama, çok çok hızlıyken otomobilin arka tarafının kontrolünü kaybetmesine neden olabilir. Yarış sırasında  ise kural farklı. İlk iki turda bir şey yapamıyorsunuz. 2'inci turdan sonra önünüzdeki  otomobille arasınızda 1 saniyeden az varsa o zaman  kanatları hareket ettirebilir ve geçiş yapabilirsiniz” açıklamasını yaptı.

80'li ve 90'lı yıllarda kazandığı 13 markalar ve 7 pilotlar şampiyonluğuyla efsane olan Williams, Juan Pablo Montoya'nın kazandığı 2004 Brezilya GP'sinden bu yana hiçbir yarışta kürsünün üst basamağına çıkamadı.

 


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler