« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Williams Kardeşler, Clijsters, Wozniacki ve Sharapova geliyor

Türk Tenis Federasyonu tarihinin ilk kadın başkanı unvanlı Ayda Uluç, göreve geldiği bir yılda önemli projelere imza attı. Bunlardan en önemlisi dünya tenisinin göz bebeği sayılan ‘Dünya Kadınlar Tenis Şampiyonası’ maçlarından bazılarının üç yıl süreyle İstanbul’da yapılmasını sağlamak. Bu sayede Serena ve Venus Williams kardeşler başta olmak üzere, Kim Clijsters, Caroline Wozniacki ve Sharapova gibi dünyanın en iyi sekiz tenisçisi İstanbul’da maç yapacak

Cahit AKYOL
SON GÜNCELLEME
Ayda Uluç, maden mühendisi olan babasının görevi nedeniyle Zonguldak doğumlu. İlk ve orta eğitimi Ankara TED Koleji’nde yaptı. Tenis sporuyla 11 yaşında Ankara Tenis Kulübü’nde tanıştı. Lise eğitimi için ABD’ye gitti. Washington D.C’de iletişim okudu. Ankara’ya döndü. Bir süre Birleşmiş Milletler’in kalkınma projelerinde çalıştı. 1964 yılında evlenerek Antalya’ya yerleşti. Tenisin yanı sıra sıkı bir kayak ve yelken tutkunu olan Uluç, tek direkli yelkenlisiyle denizlerde dolaşmayı seviyor. Ama en keyif aldığı spor dalı tabii ki tenis.

ANTALYA’DA BAŞLADI

Ayda Uluç tenis camiasındaki ilk icraatını Antalya’da yaptığını gururla anlatıyor: “Narenciye ve ziraatle uğraşan eşimin işleri nedeniyle 1984 yılında Ankara’dan Antalya’ya yerleştim. Burada yaptığım ilk iş, 1985 yılında Antalya Tenis İhtisas Kulübü’nün kurulmasını sağlamak oldu. Sonra çok sevdiğim bu sporun gelişmesi için yönetime girmem gerektiğini düşündüm. Koç burcuyum, hırslıyım. 1997 yılında federasyonumuzun yönetiminde işe başladım. Üç dönem başkanla çalıştım. Bu sırada Uluslararası İlişkiler Sorumluğu görevi verildi. Altı yıldır da Avrupa Tenis Birliği’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev alıyorum. Bu kuruluşun dokuz kişilik kurulunda ilk Türk ve ilk Müslüman üye olarak görev aldım. Bu sayede birçok uluslararası etkinlik de düzenledim. Teniste Türk imajını yerleştirdim.
Ayda Uluç daha fazla icraat yapmanın yolunun tenis federasyonu başkanlığından geçtiğine inandığını ve bu nedenle de seçimlerde aday olduğunu söylüyor: “Federasyonumuz 1923’te kurulmuş. Ankara’da yapılan kongrede Federasyon Başkanı seçildim. İlk hedeflerim de altyapı çalışmalarını, ulusal turnuvaları arttırmak oldu. Bunun yanı sıra okullarda tenis projeleri başlattık, antrenör kursları düzenledik. Uluslararası turnuva organizasyonları Türkiye’ye çekmek için kolları sıvadık. İspanyol antrenör Lluis Bruguera ile anlaşma yaptık. Eski Rolant Garros şampiyonu Sergi Bruguera’nın babası olan ünlü çalıştırıcıyı Türk Tenisi Genel Teknik Direktörlüğü’ne getirdik ve üç buçuk yıllık bir sözleşme imzaladık. Bruguera, İspanya’da bir tenis okulu sahibi. Bu sayede her yıl 2-3 yetenekli tenisçiyi dünya klasmanında ilk 100 içine sokabiliyor. Başarılı bulduğu genç tenisçilerimizi İspanya’daki kendi okulunda ücretsiz eğitecek.

HER VİLAYETE BİR KORT

Türkiye’de lisanslı tenis oynayanların sayısı yaklaşık 10 bin kişi. 197 de kulüp var. Son yıllarda tenis oynayanların sayıları arttı. Doğu ve Güneydoğu illeri başta olmak üzere üniversiteler ağırlıklı çok sayıda tenis kortu açıldı. Başkan Uluç “Her ilde kort var” derken sayının artması için çalıştıklarını anlatıyor: “Tenisi sevdirmek için Anadolu’ya gidiyoruz. ‘Oyna oyunda kal’ adı altında bir proje geliştirdik. Bu sayede İl Spor Müdürlükleri kanallarıyla çocuklara hafif raketler ve mini süngerlerden tenis topları hediye ediyoruz. Bir tenis TIR’ı hazırlıyoruz. Bu TIR ile Anadolu’yu dolaşıp tenisin sevilmesi için etkinlikler yapacağız. Geçtiğimiz yıl 40 olan turnuva sayısı bu yıl 73. Sponsor sorunumuz var ama Antalya’daki turistik tesisler kış aylarında boş oluyor. Uluslararası turnuvalarda o kortları kullanıyoruz. Bu sayede maliyetleri düşürüyoruz.

36 MİLYON DOLARLIK MAÇLAR

Ayda Uluç’un başarılarının en önemlisi Women Tennis Association (WTA)’ın bazı maçlarının Türkiye’de yapılmasını sağlaması. Üç yıl üst üste İstanbul’da düzenlenecek WTA Sezon Sonu Şampiyonası için bayrağı Doha’dan devir alan TTF Başkanı Ayda Uluç, bu organizasyonun İstanbul’a ve Türk tenisine çok şey kazandıracağından emin: “WTA’in belli kategorileri var. Bu turnuvanın ‘Championship’ bölümü 2011, 2012 ve 2013 tarihleri arasında Türkiye’de düzenlenecek. Bu yılki turnuva gerçekten de çok popüler bir turnuva olacak. Bu sefer çok renkli isimler var. Kimler derseniz; mesela Serena ve Venus Williams kardeşler başta olmak üzere, Kim Clijsters, Caroline Wozniacki ve Sharapova, Stocer var. Çok daha iyi organize oluyoruz. Çok daha kalabalık bir seyirci önünde 24-30 Ekim’de Sinan Erdem Tesisleri’nde oynanacak. Bu maçların İstanbul’da olması ülkemiz açısından çok önemli. Gençler, önemli oyuncuları yakından görebilecek”.

Bunları da Beğenebilirsiniz